NASA’nın uzay araştırmaları için kullandığı Kepler Uzay Teleskobu görevini tamamladıktan sonra uzaya gönderilen keşif uydusu TESS, şimdiye kadar keşfettiği tüm gezegenlerden daha küçük bir gezegen keşfetti.

The Astronomical Journal dergisinde yer alan makaleye göre TESS, şimdiye kadar keşfedilen en küçük gezegeni keşfetti ve bu keşfedilen gezegenin adı ise L98-59B. TESS uydusunun keşfettiği 3 yeni gezegenden biri olan L98-59B’nin kütlesi, Dünya’nın kütlesinden daha küçük, Mars’ın kütlesinden ise daha büyük. Gezegen, adını yakınlarında bulunduğu L98-59 isimli yıldız sisteminden almıştır.

Uzay Dedektifi: Tess Uydusu 1
L98-59B’nin Yerküre ve Mars’ın büyüklüğü ile karşılaştırılması

Bir diğer yandan, Kepler Uzay Teleskobu tarafından keşfedilen Kepler-97B gezegeniyse Güneş sistemi dışında keşfedilen en küçük gezegen olmayı sürdürüyor. Kepler Uzay Teleskobu, 2017 yılının ekim ayında yakıtı bitmesi üzerine uzaydaki 9 yıllık görevini tamamlamıştı. TESS uydusuysa 18 Eylül 2018 tarihinde Falcon 9 roketiyle Kepler’in yerini doldurması için uzaya gönderilmişti. Uydunun görevi, Güneş sistemi yakınındaki yıldız sistemlerinde öte gezegenler bulmak olacak ve görevi 2 sene sürecekti.

TESS uydusu, gezegenleri nasıl tanımlıyor?

TESS, öte gezegenleri bulmak için aslında yıldızları izliyor. Bir öte gezegen, bir yıldızın önüne geçtiği zaman ,tam o sırada, TESS devreye giriyor ve yıldızın azalan ışığından öte gezegenin kütlesini, öz kütlesini ve atmosfer kompozisyonunu ölçebiliyor. Bu işleme ise “geçiş” ismi verilir. NASA yaptığı açıklamada, TESS’in görevinin ilk yılında “Güney Gökleri” adı verilen ve uzayın; dünyanın güney yarım küresinden görülen kesiminde varlığı doğrulanan 21 öte gezegen keşfettiği aynı zamanda da 850’den fazla öte gezegen bulma olasılığı olduğunu belirten NASA; TESS’in öte gezegenleri görüntüleme dışında süpernova patlamaları ve kara delikler gibi farklı gökbilimsel olaylara ilişkin de bilgi sağladığını ifade etmiştir.

18 Nisan 2018 tarihinde uzaya fırlatılan TESS uydusu; fotoğrafları her biri baktığı yönde uzayın dörtte birlik kesitini 27 gün kesintisiz izleyebilen 4 büyük kamera ile yapıyor.

Uzay Dedektifi: Tess Uydusu 2
TESS uydusu

Aynı zamanda çok yüksek maliyete sebep olan TESS uydusu, Ay’ın çekim gücünden de yararlanarak çok az yakıt ve enerji harcıyor. Tess uydusu, özellikleriyle insanlığı kendine hayran bıraktırıyor. Tess’in bir diğer görevi ise; Dünyada metan, karbondioksit, su buharı ve oksijen gibi biyo imzalara yönelik daha detaylı bir tarama yapmak ve bilinmeyenleri ortaya çıkarmak.

Kaynak: https://tr.oclifescience.com/1468652-the-tess-satellite-begins-its-hunt-for-exoplanets