Herkese merhaba, bu haftadan itibaren gezegenli, uzay-zamanlı, kara delikli yeni bir serimize başlıyoruz. Daha önce de uzayla ilgili yazılarımız vardı fakat artık bir seri şeklinde ilerleyeceğiz. Serimizin ilk konusu ise “Uzay Görevleri”.

Keyifli okumalar…

1. Bir Uzay Uçağı: Space Rider

Son zamanlarda uzay araştırmalarında yeniden kullanılabilen uzay ulaşım sistemleri deneniyorken, bir yandan da uzay istasyonlarına kargo taşımak, gezegen keşifleri için uçuşlar yapmak gibi görevleri gerçekleştirmek için atmosfer dışına gönderilip geri gelebilen uzay araçları üzerinde çalışılıyor. Bunun için Avrupa Uzay Ajansı(ESA) 2020 yılında test edilecek olan Space Rider uzay uçağı projesi üzerinde çalışıyor. Daha önce de(2105) ESA tarafından test aracı IXV, Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Üssünden fırlatılıp, 100 dakikalık bir uçuşun ardından tekrar yere indirilerek görevin başarıyla bitmesi sağlanmıştı. Bu görevden elde edilen veriler sayesinde araçlar için kritik noktalar belirlendi bu tür araçların uçuşları için gereken teknoloji daha da gelişti. Sonuç olarak da ortaya Space Rider çıktı. Önümüzdeki yıl aracın tasarımının bitmesi ve 2020 yılında da ilk testlere başlanması bekleniyor.

Uzay Uçağı

2. Karanlık Avcısı: Euclid 

Karanlık enerji, kozmosun aydınlatılmayı bekleyen en önemli gizemlerden biri çünkü şu an ki temel fizik bilgileriyle açıklanamıyor. Karanlık enerji toplam enerji yoğunluğunun yaklaşık %76’sına denk geliyor. Bu enerji, evrenin hızlanarak genişlemesine neden oluyor. Karanlık madde ise, kütleçekimi ile galaksilerin dağılmadan kalmasını sağlıyor. Karanlık maddenin diğer maddelerden farkı herhangi bir ışıkla etkileşime girmemesi. Şöyle ki ne ışığı emiyor ne de yansıtıyor. Bu nedenle de karanlık madde ile ilgili bilgiler oldukça kısıtlı. İşte ESA karanlık madde ve enerji ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Euclid uydusunu geliştirdi. Testlerden sonra 2020 yılında göreve başlaması bekleniyor.

Euclid Uydusu

3. Ötegezegen Yolcusu: Cheops

Cheops(Characterising Exoplanet Satellite- Ötegezegen Araştırma Uydusu), ESA tarafından geliştirilen ve amacı diğer yıldız sistemlerindeki gezegenleri incelemek özellikle Neptün büyüklüğündeki gezegenleri araştıracak olan Cheops, öte gezegenlerdeki yaşamın izlerini ve gezegenlerin oluşumunu sağlayan sebepleri araştıracak. Cheops’un yıl sonu göreve başlaması bekleniyor.

Cheops Uydusu

4. Yeni Rota Güneş : Solar Orbiter

Güneşe hiç bu kadar yakın olunmamıştı…

ESA ve NASA’nn ortak olarak geliştirdiği Solar Orbiter insansız uzay aracı, Güneşin yaklaşık 42 milyon km yakınında araştırma yapacak. Bu araştırmanın amacı ise Güneş Sisteminin nasıl çalıştığı, evrenin kökeni nedir gibi sorulara cevap aramak.

Mekanik özelliklerinden bahsedersek, Güneşe dönük olan yüzü özel bir kalkanla kaplı olan aracın üstünde kendini serin tutmayı sağlayacak olan ısı savarlar bulunuyor.

Yolculuğu 3 yıl sürecek olan Solar Orbiter Güneş ve evrenle ile ilgili bilgilere yenilerini eklemek için yola çıkmayı bekliyor.

Uzay Aracı

5. Adım Adım Merkür’e: BepiColombo

Merkür gezegenini az çok biliriz. En çok bilinen özelliği Güneşe en yakın gezegen olmasıdır. Ayrıca Güneşe dönük yüzünün sıcaklığı 425 dereceye kadar yükselir, karanlık yüzünün ise -190 dereceye kadar düşer. İşte bu gezegen, Avrupa ve Japonya ortaklığında geliştirilen BepiColombo uzay aracıyla keşfedilecek. Bu yılın sonunda gönderilmesi beklenen uzay aracının yolculuğu 7 yıl sürecek. BepiColombo, Merkür gezegeninin atmosferini, manyetosferini (gezegenin soğuması ve küçülmesinin sebebi) ve jeofiziksel yapısını inceleyip, kozmolojik tarihini ortaya çıkarmayı hedefliyor.


Uzay Aracı

Son Olarak:

Carl Sagan, Mesaj kitabının ilk sayfasında kızı Alexandra (Sasha) Sagan’a ithafen yazmış olduğu: “Kim bilir belki de senin nesline, bizim neslimizden daha güzel bir dünya bırakabiliriz” sözünü bugün biraz daha genişletebiliriz. Çünkü artık sadece daha güzel bir Dünya için çalışmalar yapılmıyor. İleriki nesillere bırakılacak, daha güzel “Dünyalar” için de çalışmalar yapılıyor. Şu an bunlar bir bilim kurgu dizisi gibi görünse de gelecekte bunların gerçek olma ihtimali epey yüksek. Bizim neslimiz göremese bile belki de ileriki nesiller uzay-zamanda yolculuklara çıkıp, gezegenler arası seyahat edebilecekler. O zaman şimdiden gelecektekilere iyi seyahatler, Allons-y! diye bağırmayı unutmayın lütfen 🙂

Bir sonraki yazımda görüşünceye dek…

Live long and prosper!

Kaynakça ve İleri Okuma:

Popular Science/ 70
Mesaj/ Carl Sagan
https://www.nasa.gov/missions
https://www.esa.int/Our_Activities/Operations/Current_and_future_missions