Her insan hayatında en az bir kere fakında olsun ya da olmasın Van Gogh’un eserleriyle karşılaşmıştır. Özellikle de sosyal medya kullanıcıları. Peki bu eserleri özel kılan, Van Gogh’u Van Gogh yapan nedir? Neden bu kadar ünlü oldu?

Van Gogh Kimdir?

Gogh'u

Kendisi Hollandalı bir art izlenimci ressam. Babası küçük bir köyde Rahip olduğu için Van Gogh’un kendi izinden gidip rahip olmasını istemişti. Ancak girdiği hiçbir sınavda başarılı olamadığı için amcası 15 yaşındayken sanat simsarlığı yapan bir şirkete soktu. Resim Müzayedelerinde ve atölyelerinde de çalışan Van Gogh belki de kendisini sanat tarihine yazdıran adımları böylelikle atmış oldu. Tüm bunlar hikayenin dolu tarafında olanlar; çünkü hayat Van Gogh için hayat hiçbir zaman kolay olmamıştı. Her zaman içine kapanık ve yalnız bir çocuktu. Katı bir anne ve mürebbiye tarafından büyütüldü. Daha sonra uzun yıllar yatılı okullarda okudu.20 yaşlarda tanıştığı ve aşık olduğu kız tarafından reddedildi.Bunun ardından büyük depresyon yaşadı ve yanında olan tek dostu kardeşi Theo idi. Theo ile olan mektuplaşmaları Amsterdam’da Van Gogh müzesinde de sergilenmekte.

Peki bu bilgilerden ziyade Van Gogh’u diğerlerinden ayıran şeyler neydi? Onun sanatı neden hala bu kadar konuşuluyor şimdi de ona bakalım.

1.Renklerle Olan Samimiyeti

Van Gogh asla renk karmaşasına izin vermiyordu. Ana renklerle kombinasyonlar yaparak renk cümbüşü yaratabiliyordu. Her fırça darbesi de kendine has ve büyüleyiciydi.

Gogh'u
Yıldızlı Gece, 1889

2.Hep Gördüğümüz Objelere Bakış Açısı

Van Gogh her şeyin ötesinde bir ressamda olması gereken en kutsal şeye sahipti:Bakış açısı. Her gün gördüğümüz bir objeyi kendi renklerinde ve kendi bakış açısında yansıtabiliyordu. Zaten başka kim bir ayçiçeğini o kadar anlamlı gösterebilirdi ki?

Gogh'u
Vazoda Oniki Ayçiçeği,1888

3.Sanat Birikimi

Van Gogh ailesi tarafından da hep sanata teşvik edilen bir çocuk oldu.Özellikle küçük yaşlarda annesi onun sanat olan yeteneğini görmüş ve desteklemişti.15 yaşından beri de sanatla içi içe işlerde çalıştığını düşünürsek onun büyük birikimlerle böyle eserler ortaya çıkardığı aşikar.

 

4.Tutkulu Bir Sanatkardı

Van Gogh 37 yaşında kendini ayçiçek tarlasında kendini vurarak öldürdü.Ve ölmeden önce sadece 10 yıldır resim yapmakla meşgul idi.Ve bu sürede 2000’e yakın eser ortaya koymuştu, özellikle rağbet gören eserlerini son 2 yılda yapmıştı. Bu onun sanata adanmışlığının resmen kanıtı.Bu büyük adanmışlığında eserlere yansımaması imkansızdı.

Gogh'u
The Yellow House,1888

 

5.Bir Sanatçıda Olması Gereken Delilik Onda Mevcuttu

Bir papazın yanında yardımcı olarak çalıştı. Ancak dini yanlış yansıttığı söylenerek işten çıkarıldı ve Cuesmese’a geri döndü. O yıllarda bir sanat okuluna girmeye karar verdi ve akademiye kaydoldu. Van Gogh günün neredeyse çoğunu resim yaparak geçiriyordu. Boyayı ise direk tuval üstüne sıkıyor ve bazen boyayı yiyordu, hatta yemeklerine renk vermesi için yemeğe sıkıyordu. Van Gogh yaz aylarında güneş altında çalışıyordu ve bu durumdan rahatsızdı. 1888’de Gauguin’in gırtlağını bir ustura ile kesmeye çalıştı; ancak gücü yetmedi. Hırsını alamayınca sinirledi ve kendi kulağını kesti. Ardından da bu kulağı genelevde tanıdığı bir kıza verdi. Bu olayların ardından Van Gogh hastaneye yatırıldı. Onun aklından neler geçtiğini kimse bilmiyordu ama bilinen bir şey var ki onun deliliğinde bile sanat vardı.

Vincent Van Gogh eşi görülmemiş bir modern sanatçı. Kendini sanata adamış bir usta. Herkesin yakından tanıyıp analiz etmesi gereken bir şahsiyet o.
Eğer siz de Vincent Van Gogh’u daha yakından tanımak istiyorsanız, işte birkaç öneri:

Film:Loving Vincent (2017), Vincent and Theo(1990)

Kitap:Azra Erhat, Theo’a Mektuplar
Müze: Van Gogh Müzesi, Amsterdam