Namı diğer uçan balık olan İnci Kefali, Van Gölü’nün tuzlu,sodalı sularında yaşayabilen tek canlı türüdür. Ayrıca dünyada sadece Van Gölünde bulunan bu tür bu gölde yaşayabilir ancak üremesi için Van Gölü elverişli değildir. Her yılın Nisan ayında başlayan bu göçte inci kefali, suyun akış yönüne ters yüzerek ve göle doğru gelen diğer canlılarla mücadele vererek üremek için göçünü sürdürür. Bir an yorulmadan ilerleyen bu inci kefallerinden ilham alan Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın hikayesini anlatacağım sizlere. Bulunduğumuz konumdan yakınmak yerine vazgeçmemenin, inanmanın ve peşini bırakmamanın getirdiği harika sonuçları gelin hep birlikte bakalım.

İnci Kefallerine Hayat Veren Adam:  Prof. Dr. Mustafa Sarı

Vazgeçmemeyi İnci Kefallerinden Öğrenin 1

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde lisans eğitimini tamamlayan Mustafa Sarı, 1992 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlar. Genç, dinamik, hırslı ve ülkesine faydalı olma ilkesini benimseyen bu genç, gözlem yeteneğiyle gittiği yerdeki sorunu hemen tespit eder. İnci kefalleri üreme zamanında kaçak avlanma ile avlanarak satışa sunuluyordu.

Sarı’nın Çözümü

İnci kefali üzerine sürdürebilir balıkçılık modeli hazırlayan Sarı, bunu paylaşmak üzere Tarım Bakanlığı’na gitti. Umduğu sonucu alamayınca kendi çalıştığı üniversiteye, ardından Van valisine gitti. Aynı sonuçla karşılaşmıştı. Yılmadı, mücadelesini tek başına sürdürmeye karar verdi.

Önce kaçak balıkçılarla anlaşmaya çalıştı. Bu çözüm de yeterli gelmedi. Ardından köy köy gezip eğitimler vermeye başladı. Mustafa Hocanın yaptığı çalışmaları görenler, ona destek olmak için yanına geldiler. Yeri geldi tehdit telefonları aldı, yeri geldi baskılar yaşadı. Fakat Mustafa Hoca hiç yılmadı. Yaptığı çalışmalar sonucunda kaçak avcılık yapan 15 köyden 12’sini kaçak avcılıktan vazgeçirdi. Geriye 3 köy kalmıştı. İş inada binmişti.

Vazgeçmemeyi İnci Kefallerinden Öğrenin 2

Gelen Tüm Yeniliklere Karşı

Bu 3 köyü hiçbir şekilde ikna edemeyen Mustafa Hoca, bunun nedenini bulmak için çevrede sosya-foklorik bir araştırma yaptı. Kaçak balıkçılıktan vazgeçenler neden vazgeçti? Vazgeçmeyenler neden hala ısrarcı?

Bu konu üzerine derinlemesine bir araştırma yapıldı. 24 köy üzerinde yapılan araştırmada balıkçıların kaçak balıkçılığa değil aslında her türlü değişime aykırı davrandıkları yeniliklere açık olmadıkları ortaya çıktı. Ayrıca ulaştıkları bir diğer sonuç ise, eşlerine ulaştıkları balıkçıların kaçak balıkçılıktan vazgeçtikleri görüldü.

Her ne kadar ataerkil toplum yapısına sahip olsak da son söze eşin katkısı oldukça fazladır. Buradan hareketle hanımlara daha çok ulaşabilmek için, “Doğru ve Dengeli Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi” isimli bir panel düzenlediler. Bu panel ile bir çok kadına ulaşıp, eşlerini kaçak balıkçılıktan vazgeçirmelerini sağladılar.

Sonuç  Olarak

Vazgeçmemeyi İnci Kefallerinden Öğrenin 3

İnci kefali, kaçak avlanma varken geliri 1,2 milyon dolar iken, kaçak avlanmanın önlenmesiyle şu an 12 milyon dolara ulaştı. Bu para oradaki köylünün cebine girdi. Hayallerinin peşinden koşan hayatını inci kefaline atayan Mustafa Hoca, İnci kefalini Van halkına kazandırdı. Peki ya siz hayallerinizi gerçekleştirmek için bir adım attınız mı? Eğer cesaret toplamak isterseniz, inci kefalleri nisan ayında Van Gölünde sizi bekliyor olacak. 🙂