Merhaba KreatifBiri okuyucuları. Bugün sizinle sedef hastalığı ile ilgili konuşacağız. Öncelikle sedef hastalığını tanıyalım. Sedef diğer adıyla psoriasis, bir cilt hastalığıdır. Dünyada 125 milyon kişi, Türkiye’de ise yaklaşık 3 milyon kişi sedef hastasıdır. Sağlıklı bir bireyde cilt hücrelerinin meydana gelme ve dökülme süreci yaklaşık 28 gün sürer. Sedef hastası bir bireyde ise bu süreç oldukça hızlıdır. Cilt hücrelerinin dökülmesi 2 veya 6 gün arasındadır. Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır ve çoğunlukla genetik olarak kuşaktan kuşağa aktarılır. Fakat dokunma, temas ya da kullanılan kıyafetlerle bir başka kişiye geçmez. Bulaşıcılığı yoktur.

Sedef hastalığı otoimmün bir durumdur. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı bir durumdur. Bağışıklık sistemi normalde bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı koruma sağlar. Bu yabancı işgalcileri algıladığında hemen savunma hücrelerini devreye sokar. ‌Otoimmün bir hastalıkta ise bağışıklık sistemi vücudun eklemler, cilt gibi çeşitli doku ve organlarını yabancı olarak algılar.  Vücudun bağışıklık sistemi, kişiyi hastalık ve enfeksiyonlardan korur fakat ‌otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudunun sağlıklı hücrelere saldırarak hastalığa yol açar.

Sedef hastalığında; T hücreleri olarak bilinen beyaz kan hücreleri yanlışlıkla deri hücrelerine saldırır. Bu yanlış saldırı sonucu vücut sürekli deri atımı gerçekleştirir. Bundan dolayı da ciltte kırmızılıklar, iltihaplı yaralar, beyaz noktalar vb. birçok farklı durum gözlenebilir.

sedef hastalığı

Sedef Hastalığının Türleri

  • Plak Tipi Sedef: Sedef hastalığının en yaygın ve belirli türüdür çünkü deride büyük plakalar halinde kendisini gösterir. Genellikle dizlerde, dirseklerde, yüzde, kulaklarda ve sırtta meydana gelir.
  • Benekli Sedef: Genellikle gövdede, kol ve bacaklarda küçük kırmızı noktaların oluşumuna neden olur ancak bu noktalar geniş bir alanı kaplamaz.
  • Püstüler Sedef: Bu tipteki sedef hastalığı, esas olarak yetişkinleri etkiler ve cildi çevreleyen deride kızarıklığa eşlik eden ve bulaşıcı olmayan kabarcıklar ya da beyaz püstüler olarak tanımlanır. Kabarcıklar oluşmadan önce deri genellikle kırmızıdır. Kızaran bölge kaşınır ve acır.
  • Eritrodermik Sedef: Sedef hastalığının bu tipi en tehlikelisi olarak bilinir çünkü kırmızı lekeler püstüler sedefle birlikte derinin büyük bir kısmını kaplar. Bu durum yaraların süresiz olarak deride kaldığı istikrarsız plak sedefte daha sık görülür.
  • Ters Sedef: Koltuk altlarında, kasıklarda ve göğüs altındaki kıvrımlarda sık görülür. Oldukça rahatsız edici olabilir çünkü terlemeyle birlikte cildi çok hassas hale getirir. Büyük yaralar halindedir ancak bu tür sedef hastalığının bir ölçeği yoktur. Üstelik fark edilmesi oldukça kolaydır ve derinin kıvrımlarındaki geniş alanları kaplar.
  • Tırnak Sedefi: Tırnaklar kaşındığında, yüzeyi pütürlü bir hale geldiğinde veya köklerinden kırılmaya başladığında hastalığın bu tipi ortaya çıkmış olur. Genellikle kafa derisindeki ve plak tipi sedef hastalığına benzemektedir. Tırnak yüzeyinde bozulma, tırnakta kırılma veya tamamen kopma tırnak sedefinin semptomları olarak gösterilebilir.
  • Saçta Sedef: Bu tipteki sedef hastalığı çoğunlukla ciddi düzeydeki kepek problemiyle karıştırılır. Diğer bir tür sedef hastalığı olan kişilerde genellikle bu tür de görülür.
Vücudun Kendi İle Savaşı: Sedef Hastalığı 1

Sedefle Mutlu Yaşa

10 senedir sedef hastası biri olarak sedef hastalarına birkaç küçük tavsiyem olacak. Sedef hastası hayata hep pembe gözlüklerle bakmalıdır çünkü sedef; depresyon, stres, kaygı ile birlikte artmaktadır. Hayata ne kadar pozitif bakılabilirse sedef semptomları da o kadar hafifler. Ayrıca sedef hastalığı bağışıklık sistemi hastalığı olduğu için bağışıklık sistemini güçlü tutacak bir şekilde beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Sedef, tedavisi olmayan bir hastalık değildir fakat tekrar etme olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden onunla birlikte yaşamaya, size eşlik etmesine, sizinle birlikte var olmasına izin verin. Biliyorum çok zor ama birlikte mutlu olmak mümkün. 😊

Sağlıkla kalın.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Berfincan Doğan