‘Yaratıcılığı; bilinen şeylerden yararlanarak yepyeni bir şey ortaya koymak olarak tanımlarsak, yaratıcılık eğitiminin yalnızca okuldaki etkinliklerle sınırlı olmadığını anlarız. Yaratıcılık, kişinin çevresini yorumlayabildiği her yerde ortaya çıkabilir. Ancak yaratıcılığın yorucu, bir o kadar da eğlenceli olduğu da bilinen bir gerçektir. Çünkü yaratıcılık yeni fikirleri, eğlenceleri, sürprizleri içerisinde barındırır. Yaratıcılık aynı zamanda içerisinde çatışmayı da barındırır. Yaratıcı düşüncenin diğer var olan düşüncelerden farkı değişik olmasıdır.’

Çakır İlhan

Hayatımızın her anında farklı duygular içerisine giriyoruz. Her an farklı olaylara tanık oluyoruz ve her seferinde yeni bir “ben” keşfetme şansı buluyoruz. Gerek çevremizdeki olay ve tavırlarla şekilleniyoruz gerek yaşamış olduğumuz tecrübelerle şekilleniyoruz. Hayatın her anından bir şeyler esinlenerek kendi dramamızı oynuyor olabilir miyiz? Peki yaratıcı drama bunun neresinde?

yaratıcı drama

Yaratıcı Drama Nedir?

Yaratıcı drama, bireylerin kendi ya da çevresindeki yaşamların izlenimlerinden esinlenerek bir konu hakkında herhangi yazılı metne bağlı kalmadan doğaçlama şekilde o konuyu canlandırmaktır. Çeşitli teknikler eşliğinde ele alınan konularda yaşamdan izlere yer verilerek bireylerin hayal gücünü geliştirirken, grup iletişimini de kuvvetlendirmesine yardımcı olmaktadır.

Lider eşliğinde sürdürülen yaratıcı dramada canlandırmalar spontane şekilde gelişir. Katılımcılar “mış gibi” yaparak belirlenen konuyu ele almaktadır. Lider, çeşitli oyunlarla konuyu ele alarak katılımcılarla birlikte süreci ilerletmektedir.

yaratıcı drama

Yaratıcı drama konularına hayattaki her şeyi ekleyebiliriz. Herhangi olay ya da olguyu, haber ya da karikatürü, tamamlanmamış edebi metinleri, anıları ve fotoğrafları ve akla gelebilecek her türlü şeyi yaratıcı drama içerisinde işleyebiliriz.

Yaratıcı drama sadece eğlenceli vakit geçirmemizi sağlamakla kalmaz, eğlenirken öğreniriz. Eğlenmenin yanında bir yöntem ve bilimsel disiplindir.

Yaratıcı drama çalışmalarının yaparak-yaşayarak öğrenme ilkesini destekleyen, soyut kavramları somutlaştıran, bu nedenle öğrenmeyi kolaylaştıran, etkin ve anlamlı öğrenmeye olanak sağlayan, eğitim alanında kullanılmasına ihtiyaç duyulan bir yaklaşım olduğu varsayılmaktadır.

Yıldırım, 2011
yaratıcı drama

Yaratıcı Drama Ne Değildir?

Yaratıcı drama sadece oyun oynama değildir. Oyunları sadece eğlenmek için oynarız. Fakat yaratıcı drama başlı başına bir eğlenme aracı olmamakla birlikte hayata karşı ele aldığımız çeşitli duyguların ve gözlemlediğimiz çatışmaların işlendiği eylemlerdir.

Tiyatro ile çok karıştırılsa da başlı başına bir tiyatrodur diyemeyiz. Tiyatro, bir metne bağlı kalınarak yapılmaktadır ve nasıl başlayıp nasıl biteceği bellidir. Fakat yaratıcı dramada herhangi bir metne göre rol yapılmamakta, gidişatın nasıl ilerleyeceği belirsiz kalmaktadır. Tiyatro için sahne en gerekli şeydir fakat yaratıcı dramada sahneye gerek olmadığı gibi herhangi bir yerde yapılabilmektedir.

Yaratıcı drama dramatizasyon değildir. Dramatizasyondan yararlanılmaktadır fakat başlı başına bir metne bağlı kalınmadığından, sadece biraz yararlanıldığından dramatizasyon değildir. Dramatizasyon ağırlıklı olarak okul öncesi öğrencilerinde kullanılmaktadır.

yaratıcı drama

Yaratıcı Dramanın Amacı Nedir?

 • Yaratıcı drama, adından da anlaşılacağı gibi kişilerde yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirmeyi
 • Katılımcıların özgüvenini arttırmayı
 • Katılımcıların disipline edilmesini
 • Gözlem ve empatiyi arttırmayı
 • Katılımcıların kendini ve çevreyi gözlemleyebilmelerine, tanımalarına olanak sağlamayı
 • Katılımcıların problemlerine farklı bir bakış açısıyla bakabilmelerini
 • Sözel ya da sözel olmayan ifadelerini geliştirerek iletişim becerisini kuvvetlendirmeyi
 • Duygularımızı çevremize daha doğru ve sağlıklı bir şekilde aktarabilmeyi
 • Sosyal farkındalığın kazanılmasını
 • Bireysel çalışmalarımızın yanı sıra grupla çalışabilme kabiliyetimizi arttırmayı
 • Bireyin bağımsız düşünebilmesini amaçlamaktadır.
yaratıcı drama

Yaratıcı Drama Aşamaları Nedir?

Yaratıcı dramaya başlamadan önce ısınma yapmalı ve kendimizi hazırlamalıyız. Bedeni harekete geçiren bir aşamadır ve grup dinamiğinin oluşumu için belli kurallarla lider tarafından yaratıcı dramaya hazırlanılan aşamadır.

Canlandırma aşamasında çeşitli konular hakkında türlü ruh hallerine ve duygu durumlarına girerek, lider eşliğinde çeşitli tekniklerden yararlanılarak belirlenen konu ele alınmaktadır. Bu aşamada enerji en yüksektedir.

Değerlendirme ve tartışma aşamasında sürecin nasıl geçtiği, katılımcıların duygu ve düşüncelerinin ne şekilde ilerlediği paylaşılmaktadır.

Kaynak: 1, 2

Editör: Cansu Köse