Bu bir uyarı yazısıdır! Her şeye rağmen Dünya’yı kirletmeye devam edenleri uyaran, virüs dışarıda kol gezerken evde kalmayanları uyaran, yaşamak isteyen canlılara farkında olmadan zarar verenleri uyaran bir yazıdır! Korona virüsten daha tehlikeli bir şeyden bahsedeceğim, okumaya devam edin.

Küresel Isınma

Öncelikle “Küresel ısınma nedir?”den bahsetmemiz lazım çünkü bazı insanlar küresel ısınmanın sadece buzulların erimesi anlamına geldiğini sanıyor ama üzgünüm, küresel ısınma bu kadar masum bir şey değil.

Küresel ısınma, sadece Dünya’nın her bölgesinde sıcaklığın giderek artması olayı değildir. Küresel ısınma; Dünya’nın bir bölgesinde kavurucu sıcakların başlamasıyla orman yangınlarının hızla yayılması, çölleşmenin artması hatta insan yaşamını bile tehlikeye sokacak düzeye ulaşması, diğer yandan aynı anda yeryüzünün bir başka bölgesinde aşırı yağışların etkisiyle her tarafın sularla kaplanması, sel felaketlerinin görülmesi, aşırı erozyon gibi doğa felaketlerinin yaşanması olayıdır. Küresel ısınma, kutuplarda ve yüksek dağlarda birikmiş olan buzulların giderek erimesine neden olduğu için denizlerin seviyelerinde buzulların erimesi oranında yükselme görüleceğinden Hollanda, Belçika, Danimarka, Almanya gibi ülkelerin deniz seviyesinde veya altındaki toprakları zamanla denizlerin istilasına uğrayarak birçok doğal felaketlerin tetikleyicisi olabilecektir. Kısacası küresel ısınma sadece kutup ayıları ve penguenlerin değil, tüm Dünya’nın ortak sorunudur. Korona virüsten çok daha tehlikeli dememin sebebi ise şu: Korona virüse bir aşı bulunabilir fakat küresel ısınma gelecekte geri dönüşü olmayan bir sorun haline gelebilir.

Küresel ısınma

Küresel Isınmanın Nedenleri

Küresel ısınma aslında Sanayi Devrimi ile yaygınlaşan bir terimdir çünkü sanayileşmeye kadarki insan aktiviteleri küresel ısınmayı yaratacak güçte değildi. 18. yüzyılın son çeyreğinde başlayan Sanayi Devrimi ve özellikle sanayileşme ile nüfusun hızla arttığı 1950’li yıllardan itibaren insan aktivitesi ve sanayi sistemleri tarafından atmosfere çok miktarda bırakılan CO2, CH4, N2O gibi gazların aşırı sera etkisi oluşturması sonucu, yeryüzünde (atmosferin troposfer tabakasının yeryüzüne yakın bölümünde) sıcaklığın giderek artmasına neden olmaktadır. Türkçeleştirmek gerekirse; ozon tabakasını inceltici (klima, buzdolabı, deodorantların içerisinde bulunan) gazların atmosfere salınımı, kentleşmenin artması ve ağaçların kesilmesiyle CO2’nin atmosfere salınımının artması, fabrikaların baca filtreleme işlemlerini doğru gerçekleştirmemeleri, arabaların atmosfere saldığı gazlar ve niceleri küresel ısınmaya sebep olur.

Kıyamet

Küresel Isınma Devam Ederse Başımıza Neler Gelir?

  • Küresel ısınma iklim değişikliklerine neden olur. Buna bağlı olarak sel, heyelan, erozyon gibi doğa felaketleri artacaktır. Küresel ısınma, su havzalarının kapasitelerinin ve rezervlerinin azalmasına ve artan ihtiyaç sonucu çevre kirliliğinin artmasına sebep olacaktır.
  • Aşırı sıcak ve soğuk canlılardaki kromozom sayısı ve yapısındaki mutasyonları artırarak canlıların kalıtsal yapılarının değişmesine yol açacaktır.
  • Kasırga, hortum ve yıldırım gibi atmosfer felaketleri fazlalaşacaktır.
  • Kutuplardaki ve yüksek dağlardaki buzullar küresel ısınmanın artmasına bağlı olarak erimeye devam edecektir. Deniz seviyesi son 20 yılda 15-20 cm yükseldi. Kutuplardaki suların erimesi sadece deniz sularını artırmakla kalmayacak ve salgın hastalıklarında ortaya çıkmasını da etkileyecektir.
Yarın Kıyamet Kopacak 1

Buzulların Erimesi Ve Salgın Hastalıklar

İnsanlar tıpkı kullandığımız telefonlar gibi yüzyıllar geçtikçe değişir ve gelişirler. İnsanlar geliştikçe birçok canlı, salgın hastalıklarla beraber yok olup gider, donanlar hariç!

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre küresel iklim değişikliğinin daha öncesinde hiç hesapta olmayan, insanlığı kısa sürede yok edebilecek bir riskini tartışıyor. Sibirya ve Alaska’daki buzulların altında uzun yıllardır donmuş vaziyette duran toprakların üzerindeki buzlar ilk kez erimeye başladı. Bu topraklarla birlikte on binlerce yıldır uyuyan insanlık tarihinde karşılaşılmayan virüs ve bakteriler de uyanmaya başladı.

Hürriyet’ten Umut Duygu’nun haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsünden Prof. Berat Haznedaroğlu bu alanda çalışan isimlerden. Haznedaroğlu, “Ortaya bir bakteri ya da virüs çıkabilir ancak bunun insanları ya da hayvanları ne kadar etkileyeceğine cevap vermek çok zor.” diyor.

Aslında fark etmeden Dünya’nın sonunu biz getiriyoruz. Şu an ellerinizi yıkarken kaçınız suyun ne kadar aktığına dikkat ediyor? Kaçınız yere çöp atmaktan kaçınıyor? Üzgünüm ama çok azımız bunlara dikkat ediyoruz. Korona virüs bize bir ders veriyor. Umarım bunu doğru şekilde alırız ve artık Dünya’yı ayakta tutmak için daha fazla çaba sarf ederiz. Dünya’nın bilinçli insanlara ihtiyacı var, hem de hemen!

Kaynakça: 1, 2 (Akın G.(2006) “Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sonuçları” Ankara Üniversitesi Dil, Coğrafya ve Tarih Dergisi)

Editör: Berfincan Doğan