Bu hafta sizle az bilinen ve yaşam şartlarının zor olduğu yerlere doğru kısa bir yolculuk yapacağız. Yolculuğumuz çok sıcak, çok soğuk, yağışlı, kurak ve tehlikeli yaşam alanlarını içerecek. Hazırsanız başlayalım 🙂

Oymyakon, Rusya

yerler

Oymyakon, Sibirya‘nın ıssız arazisinde Kuzey Kutup Dairesi’nin birkaç yüz mil güneyinde yer alan ve dünyada yaşanılan en soğuk yerdir. Daha önce ren geyiği çobanları için mevsimlik bir mola yeri olan Saha Cumhuriyeti’ndeki bu uzak köy, artık kalıcı olarak 500-800 kişiye ev sahipliği yapıyor. Ancak Oymyakon’da hayat kolay değil. Dünyanın en soğuk kasabasında yaşamanın getirdiği bazı sorunlar var. Örneğin kalemlerin mürekkepleri donuyor, piller hızla güç kaybediyor. Dünyanın en soğuk şehri, hem büyüleyici güzelliğe hem de ev demek için oldukça ekstrem koşullara sahip. 2018 Ocak ayında Oymyakon’da sıcaklıklar sıfırın altında 88 derece ile 1924 yılındaki rekoruna yakın bir seviyeye ulaştı. Ancak sadece iki hafta sonra, bölgenin sıcaklığında 17 dereceye kadar bir artış gözlendi.

Araouane, Sudan

yerler

Sadece 300 ailenin yaşadığı bir yerdir. Mahsul yetiştirmek için yeterli yağış almayan Araouane, kuzeye uzanan madenlerden tuz bloklarını taşıyan kervan ticaretine bağlıdır. 1945 yılında sıcaklık seviyesi 54,4 ºC’ye ulaşmıştır. Çevreleyen çöl tamamen çoraktır ve Harmattan olarak bilinen kuru bir çöl rüzgarı, görüşü engelleyebilen ve binaların kenarlarında birikebilen ince kum parçacıklarını üfler.

La Oroya, Peru

yerler

And Dağları’nda bir maden kasabasıdır. Altın, gümüş, bizmut ve kadmiyum gibi metallerin üretimi ve eritme işlemleri yapılmaktadır. Havada tehlikeli derecede yüksek miktarda arsenik, kurşun ve kükürt dioksit bulunmaktadır. Çevredeki bitki örtüsünü tahrip eden asit yağmurları ile hayat, yaklaşık 25.000 insan için gerçekten zordur. Araştırmalar, çocukların kanındaki kurşun ve kükürt dioksidin seviyesindeki yüksekliğin dünya sağlık örgütü (WHO) sınırlarını aştığını doğruladı. 2007 yılında Dünya’da yaşanabilecek en kirli yerlerden biri olarak kabul edildi. Bölgeyi temizlemek ve o bölgenin sakinleri için işleri daha iyi hale getirmek amacıyla çeşitli önlemler alınmaya çalışıldı. Yaşanan sorunlardan dolayı iki yılda bir kan testi dahil olmak üzere tüm çocukların sağlığına odaklanan ayrıntılı bir halk sağlığı programı uygulandı. Bu program birkaç yıldır faaliyettedir.

Mawsynram, Hindistan

Birçok insan Meghalaya’daki Cherrapunji’nin dünyanın en yağışlı yeri olduğuna inanıyor. Ancak aynı eyaletin Doğu Khasi Tepeleri bölgesindeki küçük bir köy, ortalama yağış açısından Cherrapunji’yi geçmektedir. Köy, yıllık ortalama 11.872 milimetrelik yağışa sahip Mawsynram’dır. Bu durum onu, Hindistan’ın ve de dünyanın en yağışlı yeri yapmaktadır. Mawsynram 1400 rakımda yer alır ve subtropikal iklime ev sahipliği yapar. Yeryüzündeki en yağışlı yer olmasının yanı sıra, kültür ve yeşillik açısından da zengindir. Muson mevsimi boyunca tüm bölge yemyeşil çiftlikler, nefes kesen şelaleler ve puslu manzaralarla çevrelenmiştir. 

yerler

Arica, Atacama Çölü

Dünyanın en kurak yeri olarak tanınan Atacama Çölü, asırlardır insanlara ev sahipliği yapmıştır. Pasifik Okyanusu ile And Dağları arasında uzanan Atacama Çölü 181.300 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor ve uzak iç kısımlarında kayıtlara göre hiç yağmur görmemiş alanlar var ve bu nedenle “dünyanın en kuru şehri” olarak adlandırılmaktadır. Yılda ortalama sadece birkaç milimetre yağış alan bir bölgedir ve nüfusu 220.000’in üzerindedir. Atacama’nın renkli bir tarihi vardır. Çölün içi, kasabaları pucarás olarak bilinen yerli Atacameños kabilesine ev sahipliği yapmaktadır. Kültürel törenleri ile tanınırlar ve onlar için dünyadaki en kuru yer olan evleri, en güzel yuvadır.

La Rinconada, Peru

yerler

Bilinen en yüksek kalıcı yerleşim yeri, yaklaşık 50.000 nüfuslu Peru And Dağları’nda deniz seviyesinden 5.100 metre yüksekteki La Rinconada’dır. Üretken bir altın madeninin hemen yanında yer alan bu yerde birçok yerli madencilik faaliyetinin bir sonucu olarak cıva zehirlenmesinden muzdariptir. Bu yerleşim yerinde hiç otel bulunmuyor ve oraya ulaşmak günler sürebiliyor.

Zorlu şartlara rağmen bu yerleşim yerlerinde insanların yaşaması şaşırtıcı değil mi? Peki siz hangisinde veya hangilerinde yaşayabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Kaynak: 1, 2

Editör: Efe Şen