Hayatın tam içinden, insanı da çok derinden etkileyen bir Japon atasözü… Dünyadaki maceramızın çok düz bir rotaya sahip olmadığının hepimiz farkındayız herhalde. İnişi, çıkışı, yaşanmışlığı, her şeyi yolun bir parçası. Yaşama ve zamana göre fiilin içi değişse de mantık benzer;  bazen bir ters bir düz, bazen bir ters iki düz. Engebeli yani. Hayatın formülü hep böyle midir acaba? Düşme her zaman bir kalkma getirir mi?

zorluklar

Kaybetme Sanatı

Yukarıda sorduğum soruların cevabı sizde. Çok subjektif bir olgudan söz ediyoruz. Düşmeyi, yenilmeyi nasıl karşıladığımız ve bu tip deneyimler, bizim kişiliğimizi yoğuruyor ve bizi olduğumuz kişi haline getiriyor aslında. İster yaratıcı, ister evrenin dinamiğinin ta kendisi tarafından diyin düşüşlerimizde de kalkışlarımızda da sınavımızı veriyoruz. Puanlamayı kimse yapmıyor ama. Bu yalnızca sizin sınavınız ve mesuliyet sizde. Bir kere sizi aşağı çeken deneyimlerden “sağ çıkabilmek” için kaybetme kavramıyla barışmanız lazım. İnsanın ve hayatın bu doğasını reddetmeyin. Ölüm gibi, aşk gibi, başarı gibi bu da hayatın içinden gerçek ve kaçınılmaz bir şey. Öğrenmek ve büyümek için, deneme-yanılma en sağlıklı yöntemlerden biridir. Bizim de atalarımızın dediği gibi “Bir musibet, bin nasihatten iyidir.” Duyduklarınız hayata devam etmeniz için yeterli değildir, çoğu zaman yaşayarak öğrenmek gerekir.

hayata tutunmak

Altüst Edilecek Yargılar, Hayatlar

Korkmayın, her şey mahvolacak demiyorum! Biz olduğunu zannetsek de aslında olmaz. Yolun başında kafada bazı yargılar vardır, körü körüne inandıklarımız… Bunların sizi ele geçirmesine ve kısıtlamasına izin vermeyin. Çünkü yaşadıkça zaten bunların bir kısmı değişecek, belki tepetaklak olacak ve bu da normal. Hiç beklemediğimiz anda düştüğümüz gibi yine beklemediğimiz anda kalkabiliriz de. İki durumdan da kazanç sağlamaya bakın, çünkü iki durum da bunun için var, siz görmesini bilirseniz. Kabul edip, edindiğiniz tecrübe ve çıkarımlarla aynen devam edin. Tekrar tekrar daha yükseğe ulaşın. Hedeflediğiniz somut başarı gerçekleşmeyebilir ama siz kendinizi aşmış olacaksınız. Sadece deneyip başaran ve göz önünde olanları değil, kaybeden ve buradan çıkardıklarıyla devam edenleri de örnek alın. Hayat uğraşmamak için çok kısa ve düşmeyi asla göze almayanlar için çok üzücü. Kendinizi tanımak ve gerçekleştirmek için, hayata atıldığınızda öğrendiklerinizle dikilebilmek için, düşün ve sonra kalkıp yine deneyin. Cesaret ve tecrübe sizinle olsun, umarım sizlere ulaşabilmişimdir.

masumiyet

“Hep denedin, hep yenildin, olsun. Yine dene, yine yenil, daha iyi yenil.”- Samuel Beckett

Not: Bu alıntıya yer verilmiş, Zeki Demirkubuz’un ödüllü kült filmi Masumiyet’i izlemenizi şiddetle öneririm…