Medyada ve farklı görsel iletişim araçlarında 7. Kıta temsilcisinin İstanbul’a gelip, dünya üzerinde yarattığımız tahribat için insanlığa teşekkür konuşmasını dinlemişsinizdir. Bu yıl düzenlenen 16. İstanbul Bienalinin en güzel ve dikkat çekici tanıtımlarından biriydi. Bienalin bu seneki amacı insanların doğa üzerinde yaptığı tahribata, plastik kullanımına ve diğer ekolojik sorgulamalara sanatın ve tasarımın gücüyle dikkat çekmek.

Yedinci Kıta

İKSV tarafından düzenlenen ve Koç Holding’in sponsor olduğu 16. İstanbul Bienal’i bu yıl 14 Eylül -10 Kasım tarihleri arasında İstanbul’un belirlenen üç merkezinde, 25 ülkeden 50 sanatçının 220 eserini sanat severlerle buluşturuyor. Serginin Küratörü ise yazar ve akademisyen olan Nicolas Bourriaud.

Yedinci Kıta

İKSV İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer ve Bienal Küratörü Nicolas Bourriaud

Bienal’in fikrinin çıkış noktası bilim insanlarının da hem fikir oldukları konu, insanoğlunun yeni bir jeolojik çağ olan “Antropesen” çağına girdiği ve bu çağın en belirgin özelliğinin de insanlar tarafından dünyaya verilen zarar ve bu zararların yarattığı tahribatlardır. Antropesen çağında Dünya üzerinde insan eli değmemiş alanlar azalırken, yerleşim merkezleriyle diğer canlıların paylaştığı kırsal alanlar arasından var olan kültür- doğa etkileşiminin de ortadan kalkması işlenmektedir. Küratör Nicolas Bourriaud, insan eylemlerinin doğaya etkisi her şeyin birbirine bağlı olduğu bir Dünya yaratırken, günümüzde yani Antropesen çağında bu bağlılığın gittikçe ortadan kalkması üzerine, özellikle bu olumsuz durumun farkındalığının artması gerektiğine değinir.

Yedinci Kıta ismini insanlığın küresel ısınmanın da etkisiyle beraber, doğaya verdikleri zararla ile beraber Pasifik Okyanusu’nun ortasında oluşan adeta kıta gibi görünümü olan bir yığından almaktadır. 3,4 milyon kilometre kare genişliğinde ve 7 milyon ton ağırlığında, plastik çöp yığınından oluşan bir kütle. Bu ekolojik tahribat sanatçıları, antropologları ve çevrecileri bu konu üzerinde düşünmeye itmiştir. Sanatçıların eserlerini İstanbul’da 3 farklı merkezde ziyaret edebilirsiniz. Sergi alanları ücretsiz olup, rehberli tur ücretlerini ve mekanların açık oldukları tarihleri İKSV ve Biletix ana sayfalarından kontrol edebilirsiniz.

Yedinci Kıta Sergi Yerleri:

  • Tophane Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi
  • Beyoğlu Pera Müzesi
  • Büyükada Anadolu Kulübü
  • Büyükada Hacopula Köşkü
  • Büyükada Mizzi Köşkü
  • Büyükada Taş Mektep
  • Büyükada İDO İskele Meydanı