Yapılan araştırmalara göre, davranışlarımızın neredeyse yarısı alışkanlıklarımıza dayanıyor. Ne yazık ki bu alışkanlıklarımızın arasında yer alan kötü alışkanlıklar bizi sağlığımızdan ve mutluluğumuzdan edebiliyor.

Bir alışkanlığı kazanabilmek ortalama olarak 66 gün sürer. Ancak davranış değişikliği kitaplarda bahsedilenlerin aksine daha uzun bir zaman alır. İnsanların yalnızca % 40’ı altı ay boyunca yeni yılda aldığı kararları sürdürebilirken, diyet yapanların yalnızca % 20’si uzun süreli kilo kaybını başarabilmektedir.

Yapılan detaylı araştırmalar sonucu bir insanın davranışlarını değiştirmesinin hedeflerini değiştirmesine oranla çok daha zor olduğu görüldü. Sahip olduğumuz güçlü alışkanlıklar genellikle sosyal ve çevresel etkilere bilinçsizce verdiğimiz yanıtlar sonucu oluşur. Örneğin, yılda yaklaşık olarak 211 kez markete gidiyoruz ancak satın alma tercihlerimiz çoğunlukla alışkanlıklarımıza bağlı kalıyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, yeni yılda aldığın kararları sürdürebilmene yardımcı olacak 5 temel yolu derledik, keyifli okumalar!

1- Hedeflerine öncelik ver

Yeni kararlar alırken yaptığımız en yaygın hatalardan biri aşırı hırslı olmaktır. Aşırı hırslı olup her şeyi elde etmeye çalışmak yerine, hedeflere öncelik vermek ve bir davranışa odaklanmak en iyisi olacaktır. Uygulanması gereken ideal yaklaşım var olan alışkanlığımıza küçük değişimler eklemektir. Örneğin, çok katı bir diyeti takip etmek çok güçlü bir irade gerektirir ama unutulmamalıdır ki irade gücü sonlu bir kaynaktır.

2- Rutinlerini değiştir

Alışkanlıklarımız rutinlere bağlıdır. Bu yüzden rutinlerimizi bozmak yeni alışkanlıkları benimsememizi kolaylaştıracaktır.

Rutinler verimliliğimizi arttırabilir ve sosyal yaşamımızda daha kararlı olmamızı sağlayabilir ancak rutinler özenle seçilmelidir.

Çevremiz de rutinlerimizi büyük ölçüde etkiler. Örneğin, hiç düşünmeden sinemada patlamış mısır yiyoruz ama toplantı odasında değil. Benzer şekilde, saklama kapları veya yemek yediğimiz tabakların boyutunu küçültmek aşırı yeme ile başa çıkmamıza yardımcı olacaktır.

karar

3- Davranışlarını izle

“Dikkatli takip etme” alışkanlıklarla mücadelede en iyi yöntemlerden biri olarak görülmektedir. Bu yöntemde insanlar hedeflerini aktif olarak takip eder ve davranışlarını farklı durumlara göre düzenlerler. Kendi kendini takip etme yöntemi sağlıklı beslenme ve egzersiz aktivitelerini teşvik etmek için kullanılan 26 farklı taktikten en iyisi olarak bulunmuştur.

Bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman birden fazla seçenek belirlemiş olmak hedefe ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Örneğin, “çikolata yemek istiyorsam (a) bir bardak su içeceğim, (b) biraz meyve yiyeceğim; (c) yürüyüşe çıkacağım”. Böylelikle hedefinizden sapmak zorlaşacaktır.

4- Geleceğini hayal et

Daha iyi kararlar alabilmek için ertelemekten vazgeçmemiz gerekir. Gelecekteki benliğimizi oluşturabilmek genellikle uzun vadeli hedefler içerirken şimdiki benliğimiz genellikle kısa vadeli durumsal hedefler peşindedir. Ancak bunun üstesinden gelebilmek elbette mümkündür.

Baskı altında karar verirken genellikle alışkanlıklarımıza yöneleceğimizden planlı bir şekilde ilerlemek alışkanlıklarımızı değiştirebilmemiz için daha etkili olacaktır.

karar

5- Hedefler ve teslim tarihleri belirle

Motive olmak için teslim tarihi ve hedef belirlemek davranışlarımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirmemiz için kolaylık sağlayacaktır. Örneğin her ay belirli bir miktarda para biriktirmeyi hedefleyebilir ve bu hedefin sonucunda ay sonunda kendinize ceza veya ödül verebilirsiniz.

İyi şanslar!

Kaynakça: 1