Herkese Merhaba,
Bu hafta astrobiyolojinin en önemli temsilcisi, “Cosmos” belgeselinin yapımcısı ve kitabının yazarı, “yıldız tozlarının” en önemli dehalarından biri olan Carl Sagan’ın yaşam öyküsünü anlatacağız.

Yıldız tozları, hazırsak eğer kemerleri bağlayın 🙂
Carl Sagan’ın yaşamında kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.
Keyifli okumalar…

Yaşamı:

Carl Edward Sagan 9 Kasım 1934 yılında Amerika’da doğdu. 1955’de Chicago Üniversitesi’nden mezun oldu. 1956 yılında fizik alanında yüksek lisans ve 1960 yılında doktora yapan Sagan, “Harvard” gibi Amerika’nın önde gelen üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Carl Sagan, 20 Aralık 1996 yılında kemik hastalığından dolayı hayata veda etti.

resim1

Bilimsel Çalışmaları:

Carl Sagan’ın Dünya Dışı Akıllı Yaşam(SETI)’nin ilerlemesinde emeği büyüktür. Ayrıca uzay ile ilgili birçok çalışması ve yazdığı kitaplar vardır.

Birkaç çalışmasına örnek verecek olursak;

Güneş Sistemi’nin keşfi için birçok uzay misyonunda yer aldı ve bunları yönetti. Bunlardan biri, Güneş Sistemine gönderilen uzay sondalarının üzerinde -sondaları dünya dışı uygarlıkların bulması durumunda anlayabilmeleri için- evrensel bir mesaj oluşturma fikriydi. Pioneer 10 sondasına bu mesaj, üzerinde anlaşılabilir şekiller bulunan, altın bir plaka ile yerleştirildi.
Geliştirilmesine yardım ettiği en detaylı ve üzerinde en çok çalışılmış mesaj ise, “Voyager Altın Kaydı”dır. Bu kayıt, Voyager uzay sondaları üzerine yerleştirilmiştir.

Sagan ayrıca, Satürn’ün uydusu Titan ve Jüpiter’in uydusu Europa’nın okyanuslara sahip olabileceği hipotezini öne sürdü ardından bu uydularda yaşam olabileceği önermesini de ortaya koydu.

anim

Bu hipotezden sonra Galileo adı verilen uzay aracı Europa’a ait okyanuslar keşfetmiştir.
Sagan Venüs üzerinde araştırmalar yapmış, Venüs’ün atmosferinin çok sıcak ve yoğun olduğunu ispatlamıştır.

Carl Sagan, bu ve bunun gibi pek çok keşfi, pek çok çalışmayı bilim dünyasına kazandırmıştır.

Cosmos:

Sagan’ın belki de bilim dünyasına hatta insanlığa kazandırdığı en önemli 2 şey, bizleri zamanda yolculuğa çıkaran, hepimizin birer yıldız tozu olduğunu anlatan “Cosmos: A Personal Voyage” belgeseli ve yazdığı “Cosmos” kitabıdır.
Cosmos: A Personal Voyage, Carl Sagan ile birlikte Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılmış, Carl Sagan tarafından sunulmuştur. Belgesel 13 bölümdür ve belgeselde  yaşamın kökeni ve evrenin yapısı ele alınır. Belgesele buradan ulaşabilirsiniz 🙂

brown

Ardından:

Carl Sagan’ın onuruna 2015 yılında, Cornell Üniversitesi tarafından uzay araştırmaları için Carl Sagan Enstitüsünü kuruldu. NASA tarafından da Sagan’ın 67’nci yaş gününde NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nde “Carl Sagan Center” kuruldu. Bilim insanımız Astrobiyolog Betül Kaçar’da burada çalışmalarını yürütmektedir.

Carl Sagan’ın “Cosmos” belgeseli meslektaşı Neil deGrasse Tyson tarafından anlatılmaya devam ediyor. 2.sezon 2019’da 🙂

Son Olarak:

Carl Sagan insanlığa gerçekte ne olduğunu, nerede olduğunu gösteren bir bilim insanıydı. O bilimin ışığıyla insanlığı aydınlattı. Biz yıldız tozlarına düşen de -bilim ile ilgilenin ya da ilgilenmeyin- ondan aldığımız bu ışığı tüm insanlığa yaymaktır çünkü Sagan’ın da dediği gibi:

Muhteşem bir şey, bir yerlerde keşfedilmeyi bekliyor.”

UNUTMADAN:

dark blue

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Bilimle kalın!

Hoşça kalın!

Kaynakça:

  • solarsystem.nasa.gov
  • carlsaganinstitute.org
  • wikipedia
  • youtube