Yoga denildiğinde aklınıza birazdan da göreceğiniz gibi farklı biçimlerde bekleyen insanlar geliyor olabilir. Aslına bakarsanız içeriğini ve faydalarını öğrenene kadar ben de kısmen bu şekilde düşünüyordum. Fakat beni yoganın içeriğini öğrenmek istemeye iten, etrafımda meditasyon yaptığı için daha huzurlu hissettiğini söyleyen insanlar oldu.

Yoga Nedir?

Öncelikle bunu açıklamak isterim ki yoganın tek açıklaması “homm…” değil. Bu sebeple yoganın bilimsel açıklamasını buraya bırakarak başlamak istiyorum. “Ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğiterek bu yolla bedene ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan Hint felsefe sistemi.”

meditasyon

Yoga Hakkında Bilmediklerimiz

-Bir önceki başlıkta da öğrendiğimiz gibi yoga bir Hint felsefe sistemi.

-Kahkaha yogası olarak bir yoga türü var. Bu yoga haricinde ‘’değişik’’ sayabileceğimiz yoga türleri de bulunmakta: Hip-hop yoga, metal yoga, bira yogası, kedi yogası gibi.

-2005 yılında Hindistan Gwalior Üniversitesi’nde düzenlenen yoga dersine 29 bin kişi katılmıştır.

-Yoga kelimesi Sanskrit dilinde birleşmek anlamına geliyor.

-Yoga vücudun her bölgesinde eşit derecede etkilidir.

-Yoganın dört yolu, beş temel prensibi ve sekiz basamağı vardır.

-Ayrıca yoga bir din değildir ve erkekler de yoga yapabilir. 🙂

meditasyon

Yoganın Faydaları

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında sadece derin düşüncelere dalmış ve garip şekillerde bekleyen insanlar görüyor olsak bile bu duruşların farklı anlamları ve yararları da var.

-Yoga kişiye hem fiziksel hem de ruhsal fayda sağlıyor.

-İnsanı sakinleştirme özelliği olduğu için yoga, anksiyete ve depresyona iyi geldiği uzmanlarca tespit edilmiş bir durum.

-Vücuttaki kıvraklığı ve esnekliği arttırır.

-Yoga, beyin hücrelerini çalıştırdığı için konsantrasyonu arttırma özelliğine sahiptir.

– Ayrıca yoga, dik durmamıza yardımcı oluyor.

meditasyon

Yoga Zayıflatıyor Mu?

Kilo probleminden yakınan çoğu insanın da bilebileceği üzere yoga zayıflamak için başvurulan bir meditasyon yöntemi. Uzmanlar doğru hareketler ve nefes egzersizlerinin düzenli yapılması durumunda kilo vermenin mümkün olduğunu söylüyor. Çünkü yoga, metabolizma sitemimizin daha düzenli çalışmasını sağlıyor.

Elbette sadece yoga yapmak kilo vermek için yeterli olmayacaktır. Bunun için uzmanların önerisi yoga yapmanın yanı sıra doğru beslenme alışkanlıklarının da kazanılması. Bu noktada ise devreye ‘’yogik beslenme’’ devreye giriyor. Yogik beslenme, yoga felsefesine göre yaşayan insanların faydalandığı beslenme biçimi olarak tanımlanabilir.

Elbette bu yazıda yoga nasıl yapılır, ne yemeliyiz ne yememeliyiz gibi tavsiyeler vermem mümkün değil. Umarım yoganın sadece gözlerimizi kapatıp ‘’homm..’’ demekten farklı bir eylem olduğunu anlatabilmişimdir. 😊

Kaynakça:

-http://www.piramithaber.com/saglik/yoga-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-h79.html

-https://listelist.com/temali-yoga-turleri/

-https://www.fitekran.com/yoga-nedir-faydalari-neler/

-http://klasikyoga.com/yoga/yogada-en-cok-yapilan-hatalar/