Hindistan temelli, ruhsal, fiziksel bir uygulama ve disiplin olan yoga… Hepimiz duyduk, hepimiz merak ettik, hele ki son dönemlerde iyice popülerleşti. Kimilerince bir çeşit ibadete benzetilen yoga, aslında bu tip bir dini uygulama değil. Din ile ilgisiz, tamamen kişinin iç yolculuğuyla alakalı bir serüven… Peki yoganın amacı, felsefesi nedir? Kimler yoga yapabilir, yogaya nasıl başlanır?

yoga

Hedef Değil, Süreç!

Yoga esasında bir takım pozlardan oluşan, pozlar arasındaki akışı, bütünlüğü, yoğunluğu esas alan bir sistemdir. Önce doğru nefes alarak, nefesinizi koruyarak başlarsınız. Doğru nefes ve tam odak ile yolculuğa devam edersiniz. O gün nereye kadar gidebiliyorsanız, verdiğiniz emek nereye müsaade ediyorsa orası sizindir. Bir pozu mükemmel ve en doğru şekilde yapmak asla hedefiniz değildir. Sınırlarınızı zorlayarak, ama kendinizi zorlayıp üzmeden devam edersiniz. Kendinizi sevmek, değerinizi bilmek olguları da buradan doğar aslında. Zaten hedefe değil yolculuğa odaklandığınız zaman, o hedef size daha lezzetli gelecektir. Ayrıca, yogada 8 farklı aşama vardır: Yama, Niyama, Asana, Pranayama, Prathayara, Dharana, Dhyana, Samadhi. Meditasyonla bütünleşme, odaklanma seviyesine ve belirli disiplinlere göre bu aşamalar şekillenmiştir. Ama unutmayalım ki, her yolculuk biriciktir ve illa bir standarta uymanız gerekmez.

yoga tarih

Yogaya Nasıl Başlanır?

Aslında her şeyde olduğu gibi burada da başlamak, adım atmak en zorudur. Ama her doğru yolda olduğu gibi bir kere başladıktan sonra devamı kolaylıkla gelecektir. Öncelikle, bir merkezde işin uzmanıyla çalışmak elbette çok sağlıklı bir yöntem olacaktır. Ancak buna zaman ve bütçe ayırmak istemiyorsanız, ev yeter de artar. İnce bir yoga matı, özel kıyafetler gibi araçlar da elbette size çok yardımcı olur. Ancak bunların hiçbiri olmadan hafif sert bir zeminde yalnızca kendiniz olarak başlayabilirsiniz. Youtube’da yeni başlayanlar için çok güzel seriler bulabilirsiniz, bunun için size Elvin Levinler’i önerebilirim. Esnekliğiniz, yaşınız, cinsiyetiniz siz gerçekten hazır olduktan sonra hiç önemli değil. Esneklik, siz pratiklerinize devam ettikçe gelecektir zaten. Pozların Sanskritçe isimleri de yavaşça hafızanıza kazınacak; shavasana, utkatasana, bakasana gibi. “Güneşi selamlama serisi” yavaş yavaş ısınmak için çok güzel bir başlangıç olacaktır. Yapabildiklerinizi gördükçe kendinize inandığınızı, daha çok sevdiğinizi göreceksiniz. Bu güzel enerjiyi tatmanız ve hayatınıza taşımanız dileğiyle. ❤️