Bir röportajda dinlemiştim, soruyorlardı: “Sizin için hayatın anlamı nedir?” Genellikle verilen cevaplar yalnızlık hissini bastıracak cinstendi: “Ailem. Sevgilim. Eşim. Çocuklarım.” Peki gerçekten öyle mi yoksa kendimizi mi kandırıyoruz?

Mesela kendinize şimdi bir sorun: “En son eşime ne zaman çiçek aldım? Çocuklarımla en son ne zaman birlikte bir aktivite yaptım? Aileme en son ne zaman onları sevdiğimi söyledim?” Ya da şöyle düşünelim, sabah kalktığınızda önce sevdiklerinize “Günaydın!” mı dersiniz yoksa mesajlarınızı mı kontrol edersiniz?

İnsan olarak bize özgür dünyaların kapısını açan ve bizi yeni ütopyalara sürükleyen internet, aslında bizi yavaş yavaş kölesi haline getiriyor. “Elalem ne der?” tabularını yıkan biz, yine o elalemin diline düşmemek için yaşantımızı değiştiriyoruz.

4 milyar yaşında olan Dünya’da gelişimin en yavaş sürdüğü çağdayız. Tabi bu gelişimi sadece fiziksel olarak devam ettiriyoruz. Artık üretmiyor, yenilikçi fikirler ortaya koymuyoruz. Yalnızca eskinin üstüne 1-2 ekleyip piyasaya sürüyoruz. Özel hayatın gizliliği diye dövünüp dururken sosyal medyada her anımızı paylaşıyor, bazı insanları takipçi sayısına göre arşa çıkartıyoruz.

Sosyal medya fenomenlerinin hepsini tanırken Türkiye’nin en büyük tarihçisi olan Halil İnalcık’ın fotoğrafını gördüğümüzde “Bu adam kim?” diyebiliyoruz. Sosyal medya hesabı olmayana “asosyal”, fazla konuşmayana “içine kapanık” diyoruz ve buna kendimizi o kadar çok alıştırmışız ki bizden olmayanı ötekileştiriyoruz.

Bugün bu gibi durumları ve hayatımıza giren hatta baş tacı ettiğimiz sosyal medyanın bizlere ne gibi etkileri olduğunu daha detaylı inceleyeceğiz.

ABD’de Yapılan Araştırmalar Depresyona Mı İşaret Ediyor?

ABD’de Pittsburgh Üniversitesinde depresyon ve sosyal medya üzerine çalışmalar yapan bilim insanları, sık ve uzun süre boyunca sosyal medya kullanan kişilerin depresyona daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma için ABD genelinde yaşları 19-32 arasında değişen 1787 kişiye Facebook, Youtube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine ve LinkedIn gibi çeşitli sosyal medya platformları hakkında sorular soruldu.

Katılımcıların verdikleri yanıtlara göre bu sitelerde bir günde geçirilen vakit ortalama 1 saat. Söz konusu platformlar haftada 30 kez ziyaret ediliyor.

Sosyal medya kullanım oranları ile depresyon belirtilerini karşılaştıran araştırmacılar, sosyal medyayı sıklıkla kullanan kişilerin az kullanan kişilere oranla 2.7 kat daha fazla depresyona eğilimli olduğunu ortaya çıkardı. Sosyal medyayı uzun süre kullanan kişiler de kısa süre kullananlara oranla 1.7 kat daha fazla depresif.

Hayatım Diğerlerinden Daha Kötü

Depression and Anxiety (Depresyon ve Anksiyete) dergisinde yayınlanan bir makale, sosyal medya kullanımı ve depresyon arasındaki bağlantılara yönelik şu şekilde tahminlerde bulunuyor:

• Sosyal medyada uzun süre zaman geçiren kişiler, siber zorbalığa ve olumsuz yorumlara daha fazla maruz kalıyor ve bu yorumlardan daha fazla etkileniyor.

• Sosyal medyada yaşıtlarının kendisinden daha iyi bir hayat yaşadığını gören kişi, kıskançlık duygusu ile kendine veya çevresine zarar verebiliyor.

• Sosyal medyada fazla zaman geçiren kişi, depresyonun yanı sıra yeni çağın hastalığı dediğimiz internet bağımlığına da yakalanmış oluyor. Bazen de “Boşa vakit geçiriyorum.” hissine kapılıp artık bu durumdan negatif etkilenmeye başlıyor.

Sosyal Medya İle Aile İlişkileri Tehlikeli Bir Şekilde Değişiyor Mu?

Psikiyatr Mesut Kaya, “Sosyal medya ile ilişkiler artık bazı insanlar için bağımlılık niteliğinde. Çok ciddi bir hastalık. Öğrenmenizden, üretme modelinizden, iş gücünüzden, evliliğe ayıracağınız sürelerden ciddi manada kayıplar oluşturmaya başladı.” dedi.

Sosyal medyanın etkisi ile mutluluk seviyesi düşerken çocuklara da kötü örnek olunup aile içi ilişkiler zarar görüyor.

Ruh sağlığı için sosyal medya kullanımının günde 30 dakika ile sınırlandırılması tavsiye ediliyor.