Yönetim Bilişim Sistemleri, dünyada yıllardır varlığını sürdüren bir bölüm olsa da günümüzde bu bölümü ilk defa duyan ya da 2 yıllık sanan insan sayısı yadsınamayacak kadar çok. Böylesine teknolojik bir dönemde yaşarken belki de en önemli insanları yetiştiren yada o insanların kendisini yetiştirmesine önemli bir katkıda bulunan bölümdür Yönetim Bilişim Sistemleri.

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir?

Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri’nin tam olarak tanımını yapmak zordur. Bir ana disiplin değil, disiplinler arası bir daldır; hem işletme alanında hem de bilişim teknolojileri alanlarında dersler içeren bir bölümdür. Yönetim bilişim sistemleri ilk kez 1960’lı yılların ortalarında muhasebe, satın alma, stok, üretim, satış ve bordro konularında dönemsel raporlar hazırlamak amacı ile kullanılmıştır.

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Okumalısın?

Yönetim Bilişim Sistemleri

Teknoloji çağımızı ele geçirdikçe, bilgi en önemli hazine haline gelmiştir ve yönetim bilişim sistemleri bölümü, bu bilgiyi işleyen bir ustadır. Yönetim Bilişim Sistemlerinin tek bir alana değil birçok alana hitap etmesi onu özel kılmıştır. Zira bu bölümde bir yandan proje yönetimi, insan kaynakları yönetimi, iletişim gibi insan odaklı dersler, diğer yandan da iş süreçleri analizi, bilgisayar mimarisi ve internet programcılığı gibi teknik konularda eğitim alırlar. Her şeyden biraz biraz derken arada kaynayıp gitmeyin, kendi yolunuzu kendiniz belirleyin, uzmanlaşmak istediğiniz alanda kendinizi geliştirin. Aksi takdirde kendinizi geliştirmeden bu bölümü bitirdiğinizde her şeyin ucundan biraz bilen sıradan biri olursunuz.

Mezun Olunca Nasıl Bir Kariyer Sizi Bekliyor?

Yönetim Bilişim Sistemleri

Açıkçası bu bölümü sınırlandırmak mümkün değil. Hemen her alanda bir yönetim bilişim sistemi mezununa rastlamak mümkün. Genel olarak mezunların tercih ettiği kariyer planları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Sistem Analisti ve Tasarımcısı,
  • Programcı,
  • Bilgi Sistemleri Yöneticisi,
  • Proje Uzmanı ve Yöneticisi,
  • IT Uzmanı ve Yöneticisi,
  • İş Analisti,
  • Pazarlama Uzmanı ve Yöneticisi,
  • Finans Uzmanı ve Yöneticisi,
  • İnsan Kaynakları Uzmanı/Yöneticisi
  • Akademisyen

Eğer bilgisayara ilgin var ama yazılımcı, mühendis kariyerleri sana uzaksa aynı zamanda girişimci, lider ruha sahipsen bu bölümü seçmen kaçınılmaz. Ama yine de hangi bölümü okursan oku unutma ki sen kendinizi geliştirdikçe, okudukça, yeniliklere ayak uydurdukça okuduğun bölümün bir önemi yok.Çünkü seni zaten parlak bir gelecek bekliyor.

Kaynakça:

1, 2, 3