Dil eğitimi bir sektör ve Amerika, İngiltere ve Malta gibi ülkeler; bu sektör üzerinden para kazanmak için reklam yapıyorlar. Evet, yurt dışına giderek de İngilizce öğrenebilir veya İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bu reklamların yalan veya yanlış olduğunu iddia edemem ama eğer Türkiye içinde iyi bir çalışma göstermiyor ve ilerleme kaydedemiyorsanız, yurt dışında size bunun hapını kimse vermeyecek ve birden mucizevi şekilde İngilizce konuşmaya başlamayacaksınız. Acı ama gerçek.

İyi ama sokakta oranın insanlarıyla konuşurum en azından, mecbur kalıp öğrenirim ne olacak?

Bu, kulağa iyi bir fikir gibi geliyor ama bununla ilgili de şöyle bir durum var: “İnsanlarla rahat iletişime geçmek, dil öğrenmekten bağımsız bir şey.” Eğer Türkiye’de insanlarla konuşmak istiyorsan zaten üniversitelerde Erasmus öğrencileri veya pek çok konuşma kulüpleri mevcut. Bunun dışında, bulunduğunuz şehrin turistik mekanlarından tutun da internetteki İngilizce forumlara kadar İngilizce kullanabileceğiniz alan var ve eğer sen bu imkanları Türkiye içindeyken değerlendiremiyorsan, yurt dışındaki herhangi biri zaten seninle İngilizce konuşmak için yanıp tutuşmuyor. Ayrıca yurt dışına gittiğin zaman da bol Türk’ün olduğu bir yere düşüp yine bol bol Türkçe konuşacağın bir ortamda kalman da yüksek bir ihtimal.

Peki o zaman nasıl İngilizce öğreneceğim?

Öncelikle İngilizce öğrenmeyi etkileyen birden çok faktör var. Bunlar arasında yaş, dil öğrenmeye olan yatkınlık, motivasyon, doğru yöntemi bulmak, günde kaç saat İngilizceyi kullandığın ilk aklıma gelenler. Yani mesela; genel olarak erken yaşta İngilizce öğrenmeye başlamak daha hızlı öğrenmeyi sağlar, bu doğru ama bu durum senin 25 yaşında öğrenmeye başlayıp da harika bir gelişme göstermene engel değil.

Bunun dışında, özellikle günümüz teknolojisinde İngilizce öğrenmek için hangi ülkenin sınırlarında olduğunun çok önemi yok. Dinlemek istersen İngilizce şarkılar ve podcastler var, izlemek istersen diziler ve youtube kanalları var, okumak ve yazmak istersen İngilizce forumlar ve bloglar var ve hatta konuşmak istersen de internet üzerinden bulabileceğin insanlar ve bunu sağlayan uygulamalar var. 

Duolingo

Duolingo adlı uygulamayı eminim duymuşsundur, hatta Duolingo o kadar başarılı oldu ki ona çok benzer uygulamalar hızla piyasaya sürüldü. Eğer İngilizce biliyorsan ama pratiğe ihtiyacın varsa veya şu an İngilizce öğreniyorsan ve hızlıca pratik yapmak istiyorsan, Duolingo sana mutlaka yardımcı olacaktır. Mesela; ben şu an yıllardır kullanmadığım için unuttuğum İspanyolcam için kullanıyorum ve evet epey işime yarıyor ve unutmadan belirteyim, Duolingo tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Memrise

Duolingo’yla birlikte en çok kullanılan uygulamalardan olan Memrise, Londra merkezli başarılı bir dil öğrenme uygulaması. Seçtiğiniz dili oyunlaştırma mantığı çerçevesinde kullanıcısına öğreten Memrise, yararlı olduğu kadar eğlenceli de bir uygulama. Memrise uygulamasını Android için burdan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Yurt Dışına Çıkmadan Nasıl İngilizce Öğrenebiliriz? 1

EnglishCentral

EnglishCentral, benim beğendiğim bir başka uygulama çünkü hem çoğu özelliği ücretsiz hem de dersleri videolar üzerinden anlatıyor. Üstelik İngilizceyi akademik, sosyal, iş İngilizcesi gibi kategorilere ayırdığı için istediğin kategoriye yönelmen mümkün.

Cambly

Cambly, belirli bir ücret karşılığında yabancı eğitmenlerle konuşma pratiği yapabileceğin bir uygulama. Ücretli olması bir dezavantaj ama satın alma sırasında bütçeni kendin belirleyebilirsin ve bir süre Cambly’i kullanmadığında sana cazip indirimler sunduğu da bir gerçek.

İngilizce

Speaky

Speaky de Cambly’e benzer bir uygulama ve websitesine sahip ama Speaky’de konuşmuyor yazışıyorsunuz ve tamamen ücretsiz çünkü site, dil alışverişi mantığına sahip. Yani; sen biriyle Türkçe konuşuyorsun ve o da seninle İngilizce konuşuyor, böylelikle iki taraf da kazançlı çıkıyor. Tabi ki bir güzel tarafı da eğer bu konuştuğun kişilerle arkadaş olursan Skype üzerinden videolu da konuşabilirsin. Harika, değil mi?

Magoosh Vocabulary Builder & Vocabulary Flashcards

Eğer İngilizce düzeyin fena değilse ve TOEFL/IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlanmak istiyorsan Magoosh’un bu iki uygulaması kelime hazneni geliştirmen için sana çok yardımcı olacaktır. Üstelik, iki uygulama da oyunlarla kelime öğretirken hiçbir ücret talep etmiyor.

British Council LearnEnglish Podcasts

British Council’in aslında İngilizce öğrenmeye yönelik birden çok uygulaması var ama bence özellikle lise ve üniversite öğrencileri için en yararlı olabilecek uygulaması bu. Bu da yine ücretsiz bir uygulama ve bu uygulama aslında bir podcast. Podcast ne demek bilmeyenler olabilir, hemen anlatayım. Podcast, sesli dosyaların internet üzerinden paylaşılabildiği bir platform gibi açıklanabilir. Yani, nasıl bloglarda yazı ve görsel paylaşabiliyorsak podcastlerde de sesli kayıtlar paylaşabiliyoruz ve takipçiler de podcastler üzerinden her biri farklı konular içeren bölümleri cep telefonlarına internet üzerinden indirip internetin olmadığı yerlerde bile dinleyebiliyorlar. Özellikle İngilizce öğrenenler için oluşturulmuş bu podcast ise hem dil seviyesiyle seni yormayacak hem de konularıyla ilgini çekecektir diye düşünüyorum. Kesinlikle denemeye değer!

Yurt Dışına Çıkmadan Nasıl İngilizce Öğrenebiliriz? 2

Ted

Yine akademik İngilizce öğrenenler için en kıymetli kaynaklardan biri olan Ted.com ve TED uygulamasını bu listeye eklemeden edemezdim. Ted, bilgilendirici ve ilham verici konuşmaların yapıldığı bir platform. Bu platformda İngilizce ve Türkçe alt yazılarla izleyebileceğiniz videolar ve İngilizce bir blog var. İlgi alanına göre muhteşem konuşmalar dinleyebilir ve hem İngilizceni hem de dünyaya bakış açını geliştirebilirsin.

Sesli Sözlük

Yine sözlük konusunda da Google Translate’ten Tureng’e kadar birçok alternatif var. Ben hepsini kullandım ama bence en iyisi Sesli Sözlük çünkü hem telaffuz konusunda güzel bir kaynak hem de kelime çevirileri gayet isabetli. En iyisi diye bir iddiam yok ama beni hayal kırıklığına da hiç uğratmadı.

Youtube

Bu devirde Youtube’dan daha iyi İngilizce öğrenilebilecek bir kaynak düşünemiyorum. Her ilgi alanına göre harika kanallar var, yani ister futbol yorumcularını dinle ister makyaj kanallarını ama düzenli olarak takip ettiğin birkaç İngilizce konuşan kanal mutlaka olsun. 6 ay sonra farkı sen de göreceksin.

Lyricstraining.com

Bu site ise benim en sevdiğim ve en eğlenceli site ve uygulamalardan. Mantığı ise şu, şarkı dinleyip aynı anda sözlerini seçtiğin zorluk seviyesinin hızına göre yazmaya çalışıyorsun. Hata yaptıkça puan kaybediyorsun, hata yapmadıkça da puan üstüne puan kazanıyorsun. Hem tek başına hem arkadaşlarınla birlikle oynayabileceğin harika bir oyun.

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Sena Bakı