Biri size ”Sırt çantanı al ve 15 yıl boyunca yürü.” derse ne yapardınız? Bir çoğumuz bunu bir delilik sayar ve konforundan ödün vermezdi. Oysa 15 yıl boyunca kendini bulmak için yürüyen biri var: Meredith Eberhart!

Meredith Eberhart ‘ın Azalan Eşyaları İle Artan Mutluluğu

Meredith Eberhart

En güçlü kararlar en zayıf anlarda alınır diyerek, bundan 15 yıl önce en zayıf anında en güçlü kararını aldı Meredith Eberhart. Evli ve iki çocuk babası olarak uzun yıllar görme bozukluğu alanında çalışmış ve 1993 yılında emekli olmuştu.Fakat hayatında bazı şeyler yolunda gitmiyordu. Eşiyle olan anlaşmazlığı boşanmayla sonuçlanmıştı. Florida’daki evini bırakıp Georgia’da bir arazi satın alarak orada tek başına yaşamaya başladı.

Karanlıktan Aydınlığa Bir Adım Atmak

Meredith-Eberhart

Her karanlığın sonunda aydınlığa ulaşan bir kapı vardır.Hayat bazen aydınlığa ulaşabilmemiz için bize karanlıktayken bir mum ışığı sunabilir. Meredith’in de aydınlığa ulaşması sırtına bir çanta alıp yollara düşmesiyle olmuştu.

Geçirdiği zorlu dönemlerde nefes almaya ihtiyacı vardı. Bunun için geceleri sık sık kendi kendine yürüyor ve düşünüyordu.Uzun bir süre boşlukta kalan her insan gibi o da kendini sorguluyor, amaçlarını ve düşüncelerini kafasında tartıyordu. Böyle yürüyüşlerde biraz nefes aldığını hissetti ve daha sonra bu yürüyüşleri daha da uzatmak istedi. Öyle de yaptı ve bir sırt çantası alıp düştü yollara.Yürüdü ve yürüdü… Vahşi doğa alanlarından da geçerek Florida’dan kuzeye, Quebeck’e kadar yürüdü. Ve 9 ay sonra evine döndüğünde bambaşka biriydi artık. Saçlarını kestirmeyi, duş almayı bırakmış bir haldeydi .Kendini yeni biri gibi hissediyordu. Yeni birine yeni bir isimde lazım diyerek ismini de değiştirdi hatta. Daha sonra maneviyatın, maddiyattan daha huzur veren bir kavram olduğunu anlayıp eşyalarının bir kısmını sattı, diğer bir kısmını da eşi ve çocukları arasında paylaştırdı.

Tüm bu yolculuk ardından ise düşüncelerini şöyle paylaştı: “Arkadaşlarıma şunu diyorum: Her geçen yıl sahip olduklarım azaldı ve her geçen yıl daha mutlu bir adam oldum. Hiçbir şeyim olmayınca ne olacağını merak ediyordum. Böyle geldik, böyle gidiyoruz. Sanırım sadece buna biraz daha erkenden hazırlık yapıyorum.”

Yürüyüş

İnsanlar bir boşluk içindeyken hayatı ve kendi kimliklerini sorgularlar. Bazen bu uzun yürüyüşlerle, bazen de uzun düşünüşler ile olur. Aslında burada asıl anlatılmak istenilen şey çok açık. İnsan maddiyata önem verdikçe insanlığı azalır! İçinizdeki asıl benliğinizi unutmayın çünkü o sizi siz yapan, başkalarından farklı kılan özelliktir!