1. Z kuşağının sonsuza kadar kalacağını düşünmemiştiniz değil mi? Z kuşağını koltuğundan etmeye hazırlanan yeni nesille tanışmaya hazır olun.

Kimdir Bu Alfalar?

Alfaları tanımadan önce onların dedelerini, anne babalarını ve abla abilerini kısaca tanıyalım. X kuşağından başlamak gerekirse, 1965–1979 arası doğan, Kurallara uyan, aidiyet duygusu yüksek, otoriteye saygılı, sadık, çalışkan olmaya da önem veren bir kuşak olarak tanımlanır. X kuşağı diğer kuşaklara göre en riskleri sevmeyen kuşaktır. Az param olsun, huzurum olsun. İşim sağlam olsun düşüncesindedirler. Genelde çocuklarını memuriyete yönlendirirler. 🙂

1980-1999 arası doğan Y kuşağı ise özgür ve dahil edildiğini hissetmekte zorlanan, çok yönlü, kolay anlaşılabilen ve şeffaf yaklaşımıyla öne çıkmaktadır. Y kuşağı dijital dünyanın tüm evrelerini gözlemleyerek büyümüştür.

En yaşlısı şu an 18 olan Z kuşağı ise  günümüzde ekonomileri büyük oranda etkilemeye başlayan, internet ve mobil teknolojileriyle iç içe yaşayan, internet aracığıyla sosyalleşmeyi tercih eden kuşaktır. Teknolojinin zirve noktalarında dünyaya gelmişlerdir. Bu sebeple teknolojiyi hayatlarının bir parçası olarak görürler.

Peki ya alfa kuşağı? Kısaca; emekleme çağındakiler, bebekler ve elbette henüz doğmamış olanlardır. Pazarlama sınıflandırmalarında ise 2010 ve sonrası dönemlerde doğmuş olan çocukları içine alıyor. Yani baktığımızda bu grubun en yaşlısı sadece 8 yaşında. Kendisi doğduğunda ilk Ipad tanıtılmış, Instagram hayatımıza girmiş ve dokunmatik telefonlar hayatımızda yeni yeni yer etmeye başlamıştı. Düşündüğümüzde çok uzak bir zaman değil, fakat şunu unutmayın: Zaman akıyor ve dünya yerinde asla durmuyor.

alfa

Neden Alfa?

Alfa Kuşağı tabiri, Mark McCrindle’ın Avustralya’da yaptığı TEDx konuşmasında katılımcılarına “Z Kuşağı’ndan sonra gelen nesle hangi isim verilmeli?” sorusunu yönelten bir anket sonrasında çıkan sonuçlardan ortaya çıkmıştır. Neden Alfa diye baktığımızda tamamı 21’inci yüzyılda doğmuş bireyleri kapsayacak ilk kuşak olacak. Dolayısıyla zihinsel ve pratik şemalarımızda da yepyeni bir başlangıcı simgelemeleri kadar doğal bir şey yok. Alfa bunu simgelemek için mükemmel bir harf.

Bugün tüm dünyada her hafta 2,5 milyon Alfa doğuyor. Bu oran, bu kuşağı oluşturan ebeveynlerinin harcama alışkanlıklarında birtakım etkiler yaratmaya başladı bile. Üstelik bu kuşak, yetiştireceği nesille de farklar yaratmaya devam edecek.

Bu Alfaların Özellikleri Neler?

yb9f8c - Z Kuşağından Sonra Onlar Gelecek: 9 Maddede Alfa Kuşağı

Öncelikle, teknolojinin içine doğan bu kuşak, dünyayı fiziksel sınırları olmayan bir yer olarak görecek. İnternet havuzunun içerisine düştükleri için hemen hemen her türlü içeriğe, bilgiye erişme gücüne diğer kuşaklara göre daha fazla sahip olacaklar. Sahip oldukları ve hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilecek ve teknolojiyi diğer tüm kuşaklara göre daha merkeze koyacaklar.Telefon ve sanal gerçeklik hayatlarının bir parçası olacak, hatta sıradan unsurlar olarak hayatlarında yerini alacak.

Hayatın daha erken dönemlerinde bilgiye ve kaynaklara ulaşabileceklerinden, Alfa jenerasyonu girişim dünyasıyla yeni tanışın X ve Y kuşağına göre en girişimci nesil olacak. Parayı neredeyse kullanmayacaklar. “Nasıl” mı diyeceksiniz? Çevrimiçi alışveriş yapacakları için her şeyi kredi kartı ile halledecekler. Böylelikle diğer nesillere göre daha az insanla iletişime geçmiş olacaklar.

Çevrimiçi öğrenme yoluyla günümüzdekinden farklı bir eğitim alacaklar. Aynı zamanda kendi öğrenme yollarını, yöntemlerini tasarlayabilecekler. Robot arkadaşlarla ya da yardımcılarla oynamak, ders çalışmak, sohbet etmek, vakit geçirmek hayatlarının bir parçası olacak.

Diğer nesillere göre daha az konuşacaklar, etraflarındaki diğer bireylerle sohbetleri oldukça kısıtlı olacak ve gerekmedikçe fiziksel buluşmalardan kaçınacaklar. Kısacası hayatları teknoloji olmuş asosyal bir nesil ışık hızıyla dünyamıza geliyor. İlerki yıllarda X kuşağı kendini özletecek gibi gözüküyor. Teknolojinin nesillere bu kadar yön vermesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Aşağıya bu konudaki düşüncelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz. Görüşmek dileğiyle 🙂