Birçoğumuz önemli tarihi olayların gerçekleştiği dönemle ilgili bilgi sahibi olduğumuzu düşünürüz. Tarihi olayları bir perspektife oturtmaya çalıştığımızda genellikle basit bir şekilde olayları “eski günler” ve “modern zamanlar” olarak ikiye ayırırız çünkü beynimiz çoğu zaman, zaman algısıyla mücadele edemeyebilir ve çoğumuz asırlık yaşamadığımız için yüzyıl kavramının gerçekte ne anlama geldiğini bilemeyiz.

Peki ya modern dünyaya ait olduğunu düşündüğümüz bazı tarihi gerçekler düşündüğümüzden çok daha eski bir tarihte gerçekleştiyse ya da tam tersi uzak geçmişte gerçekleştiğini düşündüğümüz bir olay yakın geçmişte yaşandıysa?

Zaman bir illüzyondur. Eğer Dünya’nın oluşumundan bugüne kadarki tüm tarih 800 sayfalık bir kitaba sığdırılsaydı bizim yaşadığımız dönem 801. sayfanın 2. satırının sonlarına tekabül ederdi. Bu kitabın yalnızca 11 sayfasındaki tarihsel gerçekleri öğrenebiliyoruz. Ondan öncesine dair bir fikrimiz yok. Bu örnekle zamanın akılalmaz bir gerçekliği olduğunu özetlemek istedim.

Hazır mıyız? Zaman algınızı yerinden oynatacak aşağı yukarı aynı zamanda meydana gelmiş tarihi olayları sizler için derledim. Bu büyüleyici tesadüfler, geçmişe nasıl baktığınızla ilgili ilk kez düşünmenizi sağlayacak. 

1- Mısır piramitleri inşa edilirken henüz mamutların nesli tükenmemişti.

Mamutlar, buz devrinde yaşamış canlılar olarak görünebilirler. Hatta birçoğu 10.000 yıl önce ölmüş olsa da Rusya’nın Wrangel Adası’ndaki küçük bir nüfusa sahip mamut sürüsü, M.Ö. 1650’ye kadar hayatta kalmayı başardı. Bu arada Mısır’daki büyük piramitlerin en eskisi olan Zoser Piramidi, M.Ö. 2630 – M.Ö. 2611 arasında inşa edildi. Yani insanoğlu şimdiye kadar yapılmış en inanılmaz yapılardan bazılarını inşa etmekle meşgulken yünlü mamutlar hala yaşamlarını sürdürüyorlardı. Bu, ilk piramitlerin ve mamutların aslında aynı dönemde var oldukları anlamına gelir.

Bugün hala hayatta olan ve yünlü mamutlar zamanında da yaşamış bir canlıyı ziyaret etmek ister miydiniz? Bunu yapabilirsiniz. Dünyanın en eski ağacı, White Mountains, Kaliforniya’da bulunan ve 5067 yaşında bir Great Basin Bristlecone çamıdır.

zaman

2- Ay’a ilk ayak basma tarihi, Kleopatra’nın yaşam süresine piramitlerin inşaatından daha yakın.

“Nasıl mı?” diyeceksiniz. Kleopatra, Giza’daki Büyük Piramit’in inşa edilmesinden yaklaşık 2500 yıl sonra ve ilk Ay’a inişten yaklaşık 2000 yıl önce doğdu. Bu gerçek, Kleopatra’nın şimdiki zamanımıza Antik Mısır’ın erken hanedan geçmişinden daha yakın olduğu anlamına gelir. Giza Piramitleri ve ilk Ay’a inişle ilgili başka benzersiz gerçekler de var. Kleopatra’ya binlerce Mısırlı tebaası hizmet etti. Giza’daki Büyük Piramit’in inşası sırasında kan döküldü ve Apollo görevi insanlı fırlatma rampası testi de ateşli bir kazada üç astronotun ölümüyle sonuçlandı.

gerçek

3- Warner Bros kurulduğu zaman Osmanlı İmparatorluğu henüz yerini Türkiye’ye bırakmamıştı.

Warner Bros 1903’de kuruldu. Osmanlı İmparatorluğu ise 1923’te yerini Türkiye’ye bıraktı. Hatta 1938’de DC Comics dergisinde yayımlanan Superman karakterinin, Atatürk’ün mayolu fotoğrafından esinlenilerek Superman’in kostümünün oluşturulduğuna inanılıyor.

inanılmaz

4- Hiroşima ve Nagazaki bombalandığında Orville Wright hala yaşıyordu.(1945)

Biliyorsunuz ki Wright kardeşler, uçak olarak bildiğimiz şeyi icat etmekle anılıyorlar. Orville Wright için hayatının en büyük başarısının insanoğlunun yarattığı en büyük yıkım eyleminden sorumlu olduğunu bilmenin kendisi için son derece zor olduğunu düşünüyorum. 1945’te ABD Hava Kuvvetleri uçakları, Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atom bombası atarak başta siviller olmak üzere en az 129.000 kişiyi öldürdü.

Orville 1948’de öldü ve II. Dünya Savaşı bombardıman uçaklarının neden olduğu ölüm ve yıkımla ilgili bir röportajda üzüntülerini dile getirdi: “Yeryüzüne kalıcı barış getirecek bir şey icat ettiğimizi ummaya cüret ettik ama yanıldık. … Hayır, uçağın icadındaki rolümle ilgili hiçbir pişmanlık duymuyorum. Sebep olduğu yıkımı ben yaptım ancak kimse daha fazla kınayamaz. Patlama konusunda yaptığım gibi uçak için de aynı şekilde hissediyorum. Yani, patlamanın neden olduğu tüm korkunç hasardan pişmanım ancak insan ırkı için iyi olduğunu düşünüyorum.”

Zaman Algınızı Değiştirecek 11 Gerçek 1

Wright kardeşler, 1903’te 59 saniye de olsa bir uçağı başarıyla uçurdular. 1941’de yani 38 yıl sonra Japonlar, Pearl Harbor’ı bombalamak için bir uçuş daha yaptı. Apollo 11, bundan 28 yıl sonra, 1969’da Ay’a indi.

5- Charlie Chaplin ve Adolf Hitler, ikisi de 1889’da doğmuşlardı. İlginçtir ki Chaplin 1940’da “Büyük Diktatör” komedi filminde Hitler’i tasvir etmiştir.

Büyük Diktatör; İngiliz komedyen Charlie Chaplin tarafından yazılan, yönetilen, yapımcılığını üstlendiği ve oynadığı, diğer birçok filminin geleneğini izleyen, 1940 Amerikan siyasi komedi-drama filmidir. Hitler ve emrindeki Nazilerin işgal ettikleri bölgelerde yaptıklarının henüz tam olarak açığa çıkmadığı bir dönemde, Chaplin yaptığı film ile Hitler’in Yahudi mallarını kamulaştırması, antisemitizm, faşizm konularını Nazileri yerden yere vurarak işlemişti. Hatta filmde Nazileri, beyinleri ve kalpleri makineden yapılma insanlar olarak tanımlamıştır.

Chaplin iki başrolü de oynar: acımasız bir faşist diktatör ve zulüm gören bir Yahudi berber. Tesadüfen, Chaplin ve Hitler aynı yaştaydı, ikisi de 1889’da doğdu.

Zaman Algınızı Değiştirecek 11 Gerçek 2

6- Microsoft, İspanya hâlâ faşist bir diktatörlükken kuruldu. (1975)

İspanya’da oldukça tartışmalı bir figür olan Franco, bölücü bir lider olarak görülüyor. Destekçiler, güçlü anti-komünist ve milliyetçi görüşlerini, ekonomi politikalarını, geleneksel İspanyol uygulamalarını korumayı ve İspanya monarşisinin desteğini ulus üzerinde olumlu etkiler olarak kabul ediyor. Eleştirmenler, onu muhalefeti şiddetle bastıran, İspanyol olmayan kültürü yasaklayan, toplama kamplarını ve zorla çalıştırmayı kullanan ve II.Dünya Savaşı sırasında Mihver güçlerine çok destek sağlayan otokratik bir diktatör olarak kötü görüyor. Franco, 1975’te 82 yaşında ölümüne kadar İspanya’yı faşist bir devlet olarak yönetti.

Bu, Microsoft’un Paul Allen ve Bill Gates tarafından kurulduğu yıl ve bilgisayar teknolojisinde yeni bir çağın başlangıcıydı.

Zaman Algınızı Değiştirecek 11 Gerçek 3

7- Fransa, “Yıldız Savaşları” çıktığında hala giyotin kullanıyordu.

Fransa’da giyotinin bir infaz şekli olarak en son kullanıldığı zaman 1977 idi . Giyotin yaklaşık iki yüzyıl sürdü. İlk “Yıldız Savaşları” filmi de 1977’de infazdan birkaç ay önce gösterime girdi .

Zaman Algınızı Değiştirecek 11 Gerçek 4

8- Mücevher mağazası Tiffany & Co., İtalya bir ülke olmadan önce kuruldu.

Roma, resmi olarak birkaç yıl sonrasına dayanıyor olsa da, 1861’de General Giuseppe Garibaldi, çeşitli şehir devletlerini bir araya getirmek ve onları tek bir ulus altında toplamak için başarılı bir kampanya başlattı.

Charles Lewis Tiffany ve John B. Young, 1837’de Tiffany & Young’ı kurdular ve 1853’te Tiffany & Co. oldular. Bu, Audrey Hepburn’ün İtalyan “Roma Tatili”ne başlamadan önce “Tiffany’de kahvaltı” yapmış olabileceği anlamına geliyor.

Zaman Algınızı Değiştirecek 11 Gerçek 5

Benzer şekilde, Macy’s, 1858’de, İtalya bugün bildiğimiz ülke olmadan önce kuruldu.

9- Oxford Üniversitesi, Aztek İmparatorluğu kurulmadan yüzlerce yıl önce varoldu. (1428)

Aztek İmparatorluğu, üç Nahua altepetl(su dağı) şehir devletinin ittifakı olarak kuruldu. Bu üç şehir devleti, Meksika Vadisi ve çevresindeki bölgeyi 1428’den, İspanyol fatihler ve onların yerel müttefiklerinin Hernán Cortés komutasındaki birleşik güçleri 1521’de onları yenene kadar yönetti. Aztek kültürü zengin ve karmaşık mitolojik ve dini geleneklere sahip olmanın yanı sıra olağanüstü mimari ve sanatsal başarılara imza atmıştır.

Bu arada İngiltere’de Oxford Üniversitesi zaten sağlam bir yapıya sahipti. Bilinen bir kuruluş tarihi yoktur, ancak 1096 yılından itibaren öğretimin olduğunun kanıtı vardır, bu da onu İngilizce konuşulan Dünya’daki en eski üniversite ve sürekli çalışan Dünya’nın en eski ikinci üniversitesi yapar. II. Henry’nin İngiliz öğrencilerin Paris Üniversitesi’ne katılmasını yasaklamasıyla 1167’den itibaren Oxford hızla büyümüştür.

Zaman Algınızı Değiştirecek 11 Gerçek 6

10- George Washington 1799’da öldü. İlk dinozor fosili 1824’te keşfedildi. George Washington dinozorların varlığını asla bilemedi.

George Washington, 14 Aralık 1799’da 67 yaşında evinde huzur içinde öldü. Bir asker, çiftçi ve devlet adamı ve aynı zamanda ABD Anayasasına göre Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Başkanı olan Washington, yurttaşları tarafından genellikle “Ülkesinin Babası” olarak anılıyordu.

O zamanki herkes gibi o da dinozorların var olduğunu bilmiyordu çünkü İngiliz doğa bilimci William Buckland Megalosaurus’u bilimsel olarak ilk 1824 yılında tanımlamıştır.

Zaman Algınızı Değiştirecek 11 Gerçek 7

11- Harvard Üniversitesi, okulun kurulduğunda Matematik dersleri veremiyordu. Çünkü henüz matematik icat edilmemişti.

Modern kalkülüs, Isaac Newton ve Gottfried Wilhelm Leibniz tarafından 17. yüzyıl Avrupa’sında geliştirilmiştir, ancak elementleri antik Yunanistan’da, daha sonra Çin ve Ortadoğu’da ve daha sonra Ortaçağ Avrupa’sında ve Hindistan’da ortaya çıkmıştır.

Harvard 1636’da kuruldu ve ilk hayırsever din adamı John Harvard’ın adını aldı. Harvard, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski yüksek öğrenim kurumudur ve tarihi, etkisi ve zenginliği onu Dünya’nın en prestijli üniversitelerinden biri haline getirmiştir. Ancak ilk birkaç yıl matematik ilgili nedenlerden ötürü müfredatın dışında kalmıştır.

Zaman Algınızı Değiştirecek 11 Gerçek 8

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7