Hepimiz sonsuz, kırılamayan bir döngünün içindeymişiz gibi geliyor bazen… Sevdiğimiz şeyler için yaşamamız gerekiyorken, işin mantığı bu iken, biz zamanı adeta doldurmak için yaşıyormuşuz gibi. Dünyadaki vaktimizin kısıtlı olduğunu unutarak, kendimize ve kendimizi iyi hissettiren şeylere zaman ayırmayı ihmal edebiliyoruz. Zamanımıza layık olan eylemleri nasıl belirlemeliyiz? Zamanımızı nasıl doğru oranda ayarlamalıyız?

plan yapmak

Zamanınızı Hak Edenleri Belirleyin!

Bu belirlemeyi yaparken aktiviteleriniz arasında sizi geliştirenleri ve geliştirmeyenleri tespit edin. Her şeyden katkı sağlamaya odaklanmak sizi aşırılığa sürükleyebilir elbette. O yüzden tek bir tarafı veya uğraşı seçmek yerine bunları doğru oranda dengelemeye bakın. Bize kolay gelen, fazla uğraşmamızı gerektirmeyen ve hazır olarak önümüze sunulan şeylere ağırlık vermeye meyilli oluyoruz. Bu da beynimizi uyuşturan, insanlık skalasında bizi geriye düşüren bir şey. İnsanın ruhuna, kalbine ve olgunluğuna hitap eden, bizi her anlamda ileriye taşıyacak şeylerden mahrum kalmamalıyız. Konserler, sinema, tiyatro, sosyal etkinlikler, dernek faaliyetleri… Vakit ayırmayı hep düşlediğimiz ama uğruna yeterince uğraşmadıklarımız nelerdir? Yaşadığımızı hissetmek için deneyimlememiz gereken, bizi birleştiren güzelliklere neden vakit ayırmayalım ve nasıl vakit ayıralım?

zaman yönetimi

Engelleri Gözünüzde Büyütmeyin!

Yapmak istediklerinizin, görmek istediklerinizin farkına vardınız ve artık bunları biliyorsunuz diyelim, bu olması gereken başlangıç. Kendini tanımaya başlamanın yolu da buradan geçiyor. Ama sorunlar; ayağımıza dolanan sorumluluklar, imkansızlıklar, zorlu koşullar değil midir? Bahanelerin arkasına sığınmaya epey meyilliyiz aslında. Bunlar geçerli birer sebep teşkil etseler bile önünde sonunda bahanedirler. Bahaneler duvarında ufak tefek delikler açmak ve sınırları zorlamak zorundasınız. Bu tip şeyler kimsenin kucağına havadan düşmüyor çünkü. Size destek çıkacakları ve tüm manevi gücünüzü yanınıza alın, etkinlik arkadaşı edinin ve bir şeylerin arkasından koşup deneyin. Ufak tefek anları topladığımızda ortaya büyük zaman dilimleri çıkar ve bunları değerlendirmeyi bildiğinizde ortaya müthiş bir şey koymuş olursunuz.

Olmak istediğiniz insan olmak için aşamayacağınız hiçbir engel yok. Engeliniz her neyse onu esnetmeye çalışın ve ufak araları değerlendirerek ne kadar büyük adımlar atabileceğinizi görün. Etkinliklerin yer aldığı size yakın yerleri keşfedin, etrafınıza daha dikkatli bakın, kendi başınıza yapabileceklerinizin sınırını genişletin. Bolca sabır ve motivasyon sizinle olsun!