Zaman elimizden akıp gidiyor. Ne kadar uğraşsak da onu elimizde tutamıyoruz. Bu durum da bizi hep “Zamanda yolculuk yapabilir miyiz?” sorusuna yönlendiriyor. Zamanda yolculuk yapabilir miyiz? Geleceğe mi geçmişe mi yoksa her ikisine de gidebilir miyiz? Bu soruların cevabı merak ediyorsan ya da bir zaman yolcusuysan seni Stephen Hawking’in partisine alalım.

Gelecekten Gelenler Partime Davetlisiniz!

Zaman değişkenliğinden, kara deliklere kadar zamanda yolculuk için bir çok teori ortaya atılmıştır. Bir çok bilim insanı bu konuda fikir beyan etmiştir. Fizik ve Matematik profesörü olan Brian Greene, özel görelilik kanununun buna cevap verdiğini belirtirken, Stephen Hawking zamanda hem ileri hem de geri gidebilme olasılığının oldukça düşük ve zor olduğunu savunuyordu. Hatta buna kanıt için bir parti bile düzenlediğiniz biliyor muydunuz?

 

28 Haziran 2009’da bir pazar gününde, Hawking Cambridge Üniversitesi’nde bir parti düzenledi. Balonlarla, ordövrlerle ve buzlu şampanyayla tam bir parti alanı oluşturulmuştu. Partiye sadece Stephen Hawking gitti. Herkese açık bir parti gibi gözükse de bu partiye sadece gelecekten gelen bir zaman yolcusu katılabilirdi. Çünkü Hawking, davetiyeleri 29 Haziran 2009 tarihinde dağıttı, 28 Haziran ve önceki günlerde yaşayanların bu durumdan haberi yoktu.

davetiye

Eğer zamanda yolculuk olabileceğine inanıyorsan veya bir zaman yolcusuysan, kendinize bir davetiye alarak Hawking ile tanışma şansı elde edebilirsiniz. 230$ dolar karşılığında sanatçı Peter Dean tarafından tasarlanan, gümüş mürekkep kullanılan el yapımı siyah renkteki davetiyelerden alabilirsiniz. Yalnız unutmayın 100 kişi ile sınırlı sayıda tutulmakta. Bir de dolar kurunu 6.13 Türk Lirası’ndan hesaplamayı unutmayın. 😀 Eğer fiyat size fazla geldiyse daha az dayanıklı turuncu davetiyelerden 65$’a satın alabilirsiniz.

Peki Ya Neden Partiye Kimse Gelmedi?

1-Zaman yolculuğu mümkün değildir.

Bu sıralanacak nedenler arasında belki de en hayal kırıklığı yaratacak madde diyebiliriz. Zamanda yolculuğu bu kadar büyüleyici yapan şey, bu teorinin gerçek olabilme ihtimalidir. Greene’nin dediği gibi, özel görelilik kuramı ışık hızına yaklaşıldığında geleceğe yolculuğun olabileceğini kanıtlıyor. Peki ya gelecekten geriye gelip nasıl Hawking’in partisine katılabiliriz.

Solucan Deliği teorisi ile zaman içinde bir geçit yaratabiliriz. Fakat bunun için patlayan bir yıldıza eş değer şekilde bir enerji üretmemiz gerekiyor ve en azından yakın gelecekte, insanlığın böyle bir enerjiyi yaratabilecek teknolojisi yok. İnsanlık buna çözüm bulamadan iklim değişiklikler, savaşlar ve kıtlıklar bizi öldürebilir. Hayatta kalıp, enerjiyi üretmeyi başarsak bile yolculuk esnasında solucan deliklerinden doğabilecek ağır radyasyon bizi amacımıza ulaşamadan öldürebilir.

2-Zaman yolculuğu sadece geleceğe yapılabilir.

Bu ilk maddeye göre gerçekleşmesi daha olası bir madde. Işık hızına yaklaşılması durumunda zaman akışı ayrıldığımız noktada yavaşlayacak bulunduğumuz noktada da oldukça hızlanacaktır. Döndüğümüzde ise geleceğe gelmiş olacağız. Aslında aramızda geleceğe gitmiş bir kişi var. Kozmonot Sergei Krikalev uzayda dünyanın etrafında 803 gün boyunca saate 272 000 km hareket ederek, dünyadaki insanlara göre saniyenin 1/48’i kadar zamanda ileri gitmiştir. Buda onu teknik olarak zaman yolcusu yapar. Bu da geleceğe yolculuk etmenin, geçmişe yolculuk etmeye göre daha mümkün olabileceğini gösteriyor.

3-Zaman makinesi üretildiği tarihin gerisine gidememektedir.

Belki de gelecekte bir zaman makinesi üretildi. Fakat makine yapısı gereği üretildiği tarihin gerisine gidememektedir. Bu da partiye neden kimsenin gelmediğini destekler niteliktedir. Çünkü o tarihten önce üretilmiş bir zaman makinesi yoktur.

bs

4-Zaman yolculuğu mümkündür, fakat nasıl yapılacağını bilmiyoruz.

Zaman yolculuğunun mümkün olabileceğini gösteren teorilerin desteklediği bir maddedir. Zamana yolculuk mümkündür fakat onu gerçekleştirebileceğimiz teknoloji henüz elimizde yoktur. Bu teknolojiye nasıl ilerleyebileceğimiz konusunda henüz bir fikrimiz yok. Bir gün gelecekten biri gelirse bize bunun yöntemini anlatabilir.

5-Paralel evrenler arası yolculuk mümkündür.

Zamanda yolculuk dediğimiz kavram paralel evrenler arasında yaptığımız bir yolculuk olabilir. Bu evrende hiç kimse Hawking’in partisine gelmemiş olabilir. Fakat başka evrende Hawking, diğer farklı evrenlerden gelen davetlilerle deli gibi eğlenmiş olabilir.

6-Zaman yolcuları partiden hiç haberdar olmamış olabilir.

Partiyle ilgili tüm bilgiler makine icat edildiği döneme ulaşamamış olabilir. O dönemde Hawking hakkında bir bilgiye sahip olan kimse kalmamış olabilir ya da bu bilgileri içeren tüm materyaller silinmiş olabilir.  Bu nedenle bu partiden haberdar olmamış olabilir. Fakat zamanda yolculuk yaparken haberdar olup bu partiye katılma ihtimalleri de var. Biraz şans işi gibi gözükse de eğer yolunuz bu zamana düşmüşse, evet size özel bir parti düzenlendi. Bence bu partiyi kaçırmayın. 🙂

se

7-Hawking yalan söylüyor.

Belki de Hawking hepimize yalan söylüyordur. Sonuçta partide sadece kendisi vardı. Kendinden başka da görgü tanığı yok. Belki de gerçekten birileri geldi o gün ama o bu sırrı paylaşmıyor. Ya da bu sırrı paylaşmaması hakkında bir uyarı aldı. Bu Hawking ile birlikte bir sır olarak kalmaya devam edecek.

Bizim bulunduğumuz zaman diliminde, yakın geleceğimizde veya bulunduğumuz evrende zamanda yolculuk yapılabileceği ön görülmüyor. Eğer yazımı okuyan bir zaman yolcusuysan konumunu 52° 12′ 21” N, 0° 7′ 4.7”E zamanı da 28.06.2009 12.00’a ayarlayıp bu partiye gidebilirsin. Böylelikle teorileriyle bizi etkileyen adamla konuşup tanışma şansı yakalarsın. Ayrıca 7.maddenin doğruluğunu da test etmiş oluruz. Ne dersin? 🙂