Eğitim-öğretim hayatımız boyunca bize hep tembihlenen ve sonucunda bizi diğerlerinden bir adım öteye taşıyacağı iddia edilen bir konu planlı çalışma. Acaba plan yapmak başarıya ulaşmak anlamında önemli bir adım mıdır, kesin fayda sağlar mı? Konunun detayına girmeden ve bu sorulara cevap vermeden önce öncelikle plan nedir cevabını vermek gerekir. Plan sözlük anlamı olarak bir işin gerçekleştirilmesinde, uyulması tasarlanan düzen ve ilkeler bütünüdür. Detaylı olarak ise; hedeflenen bir amaca ulaşılabilmesini sağlayan neyi, nasıl, ne zaman yapacağımızı bize gösteren bir diyagram, taslaktır aslında. Yani bu cümleden de kastedildiği gibi sadece günümüzü planlamak için değil uzun vadede amaçlarımızı da belirlemek için yapılır plan. Bu yüzden sadece kağıt üstünde değil düşüncelerle de plan yapılabilir.

plan yapmak

Bu konuya biraz kendi uyguladığım yöntemlerle devam etmek istiyorum. Lise döneminde-YGS ve LYS’ den dolayı-ve ondan sonraki süreçte de zaman yönetimini sağlamak ve kendi düzenimi kurmak adına değişik yöntemler denedim. Öncelikle en çok bilineni adım adım günün her anını yazmak. Ama bu plan sadece ders anlamında yapacaklarımı barındırıyordu. İçerisinde hiç kendime ayırdığım vakitler, hobiler veya diğer işlerim yoktu. Bu da aslında zaman kazanayım, zamanımı planlıyım derken tam tersi onca zamanı çöpe atmak demekti. Çünkü her işi yazdığım için çok zamanımı alıyordu. Ve aynı zamanda bir sure sonra planda yazdığım işler sanki hiç bitmeyip daha çok artıyormuş algısına düşüyordum. Bu da beni motive etmek yerine ters etki yapıyordu. Maalesef bunun ayırdına geç vardım.

Üniversiteye geldiğimde çalışmalarına katıldığım vakıf vasıtasıyla bir koçla tanıştım. Onunla konuşmak istediğim konulardan en önemlisi hayatımı kısıtlandıran zaman daha doğrusu zamansızlık. Bir dersimizde önceliklerimizi doğru bir şekilde sıralayabilmeden bahsedip ardından Dwight D. Eisenhower’ in yöntemini uyguladık beraber. Dwight David Eisenhower 1953-1961 yılları arasında ABD başkanlığını yapmış bir isim. Eisenhower Matrisi de onun geliştirdiği bir teknik. Hazırlanması, uygulanması, mantığı çok basit bu yöntemin. Şöyle: Bir daireyi 4’e bölerek, yapılması gereken işleri acil-acil değil ve önemli-önemli değil şeklinde kategorize ederek, bir öncelik sırası belirlememize yardımcı oluyor. Doğrusunu söylemek gerekirse eğer bir öncelik sıramız yoksa, işi yaparken dağılmamız, gereksiz işlerle fazla vakit kaybetmemiz gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Dwight D. Eisenhower Tekniği:

Bu yöntemle yapmayı planladığımız işleri 4’e ayırıyoruz:

1-) Acil-Önemli: Bu işleri hemen yapmak gerekir. Öncelik sıramızın başında olması gereken işlerdir bunlar. Mesela belirli bir sürede hazırlanması gereken projeler, toplantı, hazırlıklar…

2-) Acil değil-Önemli: Gerçekten kendi isteklerinizle belirlediğiniz işler bu kategoride yer alır. Kısacası hayatta fark yaratacağınız işler, bu tür işlerdir.

3-) Önemli değil-Acil: Başkalarının sizden kendileri için istedikleri, gelen telefonlar… Bunlar eğer mümkünse devredilecek işlerdir.

4-) Önemli değil-Acil değil: En sona bırakılması gereken işlerdir. Hatta daha önemli işlere vakit ayırmak isterseniz bu işleri direk eleyebilirsiniz. Yani yapsanız da olur yapmasanız da…Dwight D. Eisenhower Tekniği

(İşin özeti böyle aslında. :))

Hayat, işte bu anların toplamından oluşur. Hayata değer vermek de “bu anların” farkında olup, değerini bilmekle olur. Ve zaman da ödünç verilemez, durdurulamaz, transfer edilemez bir değerse onu ne kadar etkin kullanırsak o kadar olumlu dönüt alırız.

zaman yönetimi

Bu yöntemi uyguladıktan sonra aslında yaptığım işleri neden yetiştiremediğimi, hangi işle ne kadar meşgul olduğumu anlamış oldum. Başa döndüğümüzde tabiki de bu yöntemi uygulama sonrasında hemen başarımız artmıyor. Planlamayı yapıp bu plana uymadığımız, sadece kağıt üstünde kaldığı takdirde, yerimizde sayabileceğimizi unutmamalıyız. En mühim olan kendimizi tanıyıp bizim için neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamak, çünkü bizi en iyi biz biliriz..

Kitap Tavsiyesi 

Bu bilgilerin toplamı niteliğinde olan bir kitabı paylaşmak isterim sizlerle.

Zaman Yönetimi: Plan Yapmak Ne Kadar Faydalı? 1

Stephen Covey, Eisenhower’dan ilham alan bir yazardır. Bu kitap da  hayatı akışına bırakmak değil de planına, ilkelerine göre yaşamak isteyenlerin okuması gereken bir kitap. Biraz teknik gelebilir başlarda ama dayanıp okumayı bitirdiğinizde birçok olaya bakış açınızı değiştirip başucu kitabı yapacağınız bir araştırma kitabı.

“Önemli olan nadiren acildir, acil olansa nadiren önemli”    D. D. Eisenhower…

Mutlu, başarılı, sağlıklı günlere…