Hayattaki seçimlerimiz bizim nasıl biri olduğumuzu belirleyen önemli dönüm noktalarıdır çünkü hayatının akışını her zaman kendin belirlersin. Değerli vaktinin, paranın ve hayat enerjinin nereye gideceğine en son sen karar verirsin.

Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. ‘’Pandemi’’ çevrimiçi sözlükte en çok aratılan kelime ve buna bağlı olarak iki büyük sözlük -Merriam Webster ve Dictionary.com- yayıncısı yılın kelimesi olarak pandemiyi seçti. Vakaların artış göstermesi ile birlikte koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler çerçevesinde yeniden sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki evde kaldığımız dönemde sosyal medya ile dijital mecralara giriş oranları iki katına çıkmış durumda.

Evde Aktif Kal, Zamanını İyi Değerlendir

Evlerinizde geçirdiğiniz zamanı daha verimli kullanmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Dijital ortama gömülmeyip aynı zamanda kafanızı dağıtabilecek ve size iyi gelecek birkaç küçük öneriyle geldim. Hadi evde kendin yap projeleri ile evde verimli vakit geçirelim!

  • Seramik hamuru ile hayalinizdeki ürünü tasarlayın.
    Fırınlamaya gerek kalmadan kolayca yapılabilecek tabaklar, takılıklar veya duvara asılmak için biblolar. Hepsi hayal gücünüze bağlı. Hem şık hem de el emeği. 🙂
  • Bir terapi yöntemi olarak örgü örün.
Zamanını Nasıl Değerlendiriyorsun? 3

Öncelikle örgü örmek tam anlamı ile yapılan işe odaklanmayı gerektirir. Örgü örerken yalnızca bu aktiviteye dikkatinizi vermeniz, diğer tüm uyaranlardan ve çevresel faktörlerden uzaklaşmanız önem taşır. Bu sayede kafanızda dönüp duran olumsuz düşüncelerden ve yoğun duygulardan bir süreliğine uzaklaşmış olursunuz. Bu yönüyle örgü bir nevi meditasyon gibidir. Zihniniz boşaltmanıza ve anda kalmanıza yardımcı olur. Öte yandan el emeğinizle oluşturduğunuz kazak, battaniye gibi ürünler, benlik saygınızı yükselterek iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca bu ürünleri sevdiklerinize hediye ederek sosyal ilişkilerinizi geliştirebilir, sevdiklerinizi mutlu etmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

  • Taze taze yiyebilin diye saksıda sebze yetiştirin.
    Bağışıklığımızı güçlendirsin diye taze soğan, sağlık deposu marul, sofralardan eksik etmediğimiz ve yetişmesi uzun ama zahmetsiz olan maydanoz!
  • Yılbaşı teması için kozalaklarla kendin yap projesi ve yılbaşı ağacı.
  • Aynasında değişiklik yapmak isteyenler için:

Köpükle aynanın çerçevesini kaplayarak aynanıza bulut görüntüsü verebilirsiniz.

zaman

Kaynakça: 1, 2

Editör: Berfincan Doğan